Moskova'da Ukraynalı diplomatlara karşı provokasyon

Güvenlik
E. K.
01 Nisan 2021, 14:26
E. K.
01 Nisan 2021, 14:26

Moskova’da Ukrayna Büyükelçiliği çalışanlarına karşı, 30-31 Mart tarihlerinde provokasyon düzenlendi. Büyükelçilik, Rusya Dışişleri Bakanlığına olayla ilgili protesto notası gönderdi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da 30 ve 31 Mart tarihlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından Ukrayna Büyükelçiliğinin önündeki çitlere Ukraynalı diplomatların fotoğraflarının ve aşağılayıcı yorumların yer aldığı afişler asıldı. Ayrıca şehirde park halinde duran Ukrayna Büyükelçiliğine ait araca da zarar verildi.

UKRAYNA’DAN RUSYA’YA: FAİLLERİN BULUNMASINI TALEP EDİYORUZ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı söz konusu provokasyonu 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesinin sert bir ihlali olarak nitelendirdiklerini vurgulayarak; Rusya’dan olayla ilgili kapsamlı soruşturma yürüterek failleri cezalandırması talebinde bulundu.

Açıklamada, “Rus tarafından, yaşananlara ilişkin kapsamlı bir soruşturma yürütmek, failleri cezalandırmak, ileride bu tür eylemleri önlemek ve Rusya’daki Ukraynalı diplomatların kişisel güvenlik ve dokunulmazlığı için koşullar sağlamak için acil önlemler almasını talep ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, Ukrayna Moskova Büyükelçiliğinin, Rusya Dışişleri Bakanlığına olayla ilgili protesto notası gönderdiği bildirildi.