Moskova'da sokağa çıkma kısıtlaması getirildi

30 Mart 2020, 10:54

Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı hızla etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (COVID-19), Rusya’da da etkisini göstermeye başladı. Ülkede tespit edilen koronavirüs vakalarının büyük çoğunluğunun başkent Moskova’da görülmesinden dolayı, kentte sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, koronavirüs ile mücadeleye yönelik ek tedbirler alan yeni bir kararname imzaladı. Kararnameye göre, Moskova ve Moskova bölgesinde yaşayanlardan sadece özel izni olanlar sokağa çıkabilecek.

MOSKOVA BELEDİYESİNDEN SOKAĞA ÇIKMA TEDBİRLERİ

Belediye tarafından alınan tedbirlere göre, 30 Mart 2020 tarihinden itibaren tüm başkent sakinleri, yaş gözetmeksizin kendilerini evde karantinaya alacak. Dışarıya sadece acil tıbbi yardım ihtiyacı olanlar ve işe gitmek zorunda kalanlar çıkabilecek.

Moskova sakinleri, sadece en yakın market ve eczaneye gitmek ve çöp atmak için evinden çıkabilecek. Şehirde, zorunlu haller hariç gerekçe göstermeksizin sokakta dolaşmak yasaklandı. Moskova Belediyesi, önlemlere uyulması için akıllı takip sistemini devreye sokacaklarını kaydetti.

Bununla birlikte Moskova’ya giriş ve çıkışlarda şimdilik  bir sınırlama getirilmedi.

Rusya Federasyonu’nda, 30 Mart 2020 itibariyle 1538 koronavirüs vakası tespit edildi. Şu ana kadar, açıklanan resmi ölüm vakası ise 8 olarak kaydedildi.


KORONAVİRÜS
Moskova
Rusya
Bunlara da bakın: