Moskova’da protestolar sırasında 132 kişi gözaltına alındı

16 Temmuz 2020, 13:56

Rusya’nın başkenti olan Moskova’da 15 Temmuz 2020 tarihinde, Putin’in görev süresini 2036 yılına kadar uzatacak olan anayasa değişikliklerine karşı protesto düzenlendi. 

REFERANDUMA KARŞI DİLEKÇE İMZALANDI

Yüzlerce insanlar Moskova’nın Puşkin Meydanı’nda bir araya gelerek “Putin istifaya!” ve “Putin dolandırıcı” sloganları attı. Eylem katılımcıları, 25 Haziran – 1 Temmuz arasında Rusya’da yapılan referanduma karşı resmi olarak dilekçe imzaladı. 

Protesto eylemleri sırasında 132 eylemcinin gözaltına alındığı, 16 Temmuz sabahı ise gözaltına alınan herkesin serbest bırakıldığı aktarıldı. 

RUSYA’DA ANAYASA REFERANDUMU: SONU BELLİ OLAN SEÇİMLER!

Rusya’da 25 Haziran ile 1 Temmuz arasında anayasa değişikliği oylaması yapılmıştı. Bilindiği gibi Rusya, işgal ettiği Kırım’da da yasa dışı oylama düzenledi. Putin’in anayasa değişikliği referandumu, 22 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanıyordu ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti.

Daha önce Avrupa Birliği, Rusya tarafından Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) işgal edilmesinin tanımadığını bir kere daha deklare ederek, yarımadada Rusya Anayasa değişikliği için yasa dışı oylama düzenlenmesini kınadı.

Sonucu belli olan referanduma ilişkin, Kırım Tatar Teşkilatları Platformundan değiştirilmesi planlanan anayasa maddelerinin yarattığı tehlikelere değinen ve protesto eden bir bildiri yayımlanmıştı.

Yayımlanan bildiride Rusya Federasyonunu oluşturan Rus olmayan milletler ve diğer etnik toplulukların hayat hakkının sona ereceği, ülkede hukuk güvenliği ve adil yargılama hakkının tamamen ortadan kalkacağı, Rusya ile ilişkili olan devlet, kişi ve diğer kuruluşların hukuki güvencesinin tamamen ortadan kalkacağı ifade edildi.


anayasa referandumu
protesto
Rusya
Bunlara da bakın: