Moskova'da protesto eylemi düzenleyen Kırım Tatarları alıkonuldu

Güncel
Anife Bilal
10 Temmuz 2019, 12:11
Anife Bilal
10 Temmuz 2019, 12:11

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kızıl Meydan’da, işgal edilen Kırım’da uygulanan baskıları protesto etmek ve siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla bir grup Kırım Tatar aktivist tarafından eylem düzenlendi.

Eylem başlar başlamaz Rus polis görevlileri, siyasi tutsakların yakınları olduğu öğrenilen yedi kişiyi alıkoydu. Kırım Tatar siyasi tutsakların yakınları, gözaltına alınarak polis şubesine götürüldüğü öğrenildi.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARIN YAKINLARI, EYLEM SIRASINDA GÖZALTINA ALINDI!

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV, DESTEK ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

Bilindiği üzere, Rusya Yüksek Mahkemesinde 11 Temmuz Perşembe günü, Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Bölgesi Askeri Mahkemesinin Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov (Birinci Bahçesaray Grubu) hakkında çıkardığı hapis cezası kararına karşı verilen temyiz başvuruları incelenecek.

Daha önce Refat Çubarov, Rus insan hakları savunucuları, aktivistleri ve diplomatlarına; 11 Temmuz 2019 tarihinde Rusya Yüksek Mahkemesine gelerek, düzmece bir dava çerçevesinde hapse mahkum edilen siyasi tutsak Kırım Tatarları Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov’a destek verme çağrısında bulunmuştu.