Moskova’da Kırımlı siyasi tutsaklara destek için tek kişilik protestolar

Haberler
Elvina Khalilova
08 Kasım 2020, 20:45
Elvina Khalilova
08 Kasım 2020, 20:45

Moskova’nın merkezinde aktivistler Rusya tarafından siyasi nedenlerle alıkonulan Kırım sakinlerine destek vermek amacıyla tek kişilik protestolar düzenledi. Aktivistler işgal altındaki Kırım’da yaşanan baskılara dikkat çeken sloganlarla sokaklara çıktı.

Kırımlı siyasi tutsaklara destek için 7 Kasım 2020’de Moskova’da düzenlenen eylemlerin katılımcıları “Kırım Tatarlarına yönelik zulmü durdurun”, “Kırım Tatarlarının Rus hapislerine sürgün edilmesine hayır diyelim”, “Suçsuz yere baskıya uğrayan siyasi tutsaklar bizim acımızdır”, “Siyasi tutsaklar serbest bırakılmalı!”, “Ukrayna ile savaşı durdurun!” yazılı pankartlar taşıdı.

“KIRIM’DA ŞU AN ÇOK KORKUNÇ ŞEYLER OLUYOR”

Aktivist Olga Mazurova sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Rusya’ya siyasi tutsakların sayısı her geçen gün artıyor… Sıradan bir şey gibi oldu… Ama böyle şeyler nasıl olur? Kırım’da şu an çok korkunç şeyler oluyor. Eğitimli, çalışkan, evli ve çocuklu adamlar terörist diye uzun yıllar hapse mahkum ediliyor… Engellilerin de “terörist” ilan edildiği durumlara da artık alışkınız.ifadelerini kullandı

Daha önce 11 Ekim 2020’de Ukrayna’nın başkenti Kyiv ve Lviv şehirleriyle Rusya’nın başkenti Moskova’da Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek eylemi düzenlendiği bildirilmişti.