Moskova'da Kırım Tatarlarına destek eylemi düzenlendi

Güncel
Anife Bilal
27 Eylül 2021, 13:27
Anife Bilal
27 Eylül 2021, 13:27

Rusya’da aktivistler, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına yapılan baskıları protesto etmek ve Kırım Tatar halkına destek vermek amacıyla başkent Moskova’da tek kişilik eylem düzenledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, 24 Eylül tarihinde aktivistler, işgalci yönetiminin zulmüne maruz kalan Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla tek kişilik eylemler düzenledi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan aktivist Vera Lavreşina, Federal Güvenlik Servisi (FSB) binası yakınlarında 100 kişilik bir eylem düzenlemeye planladıklarını ve izin için başvuru yaptıklarını aktarırken, “Beni Moskova belediyesinden Sergey İvanoviç diye biri aradı ve kovid salgını yüzünden şu an herhangi eylemlerin yapılmasına özellikle de 100 kişilik eylemim yapılmasına izin verilmediğini bildirdi. Mitingin yapılmasına engel olacakları konusunda uyardı. Bu yüzden bizim gibi düşünen insanları riske atmamaya karar verdik ve eylemleri başka yerde, Moskova’nın merkez caddelerinde düzenledik. ” diye bildirdi. 

Moskova’nın merkez caddelerinde eylen düzenleyen aktivistler açtığı pankartlarda, işgal altındaki Kırım’da 3-4 Eylül’de alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarına uygulanan işkencelere dikkat çekti.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.