Moskova'da Kırım Tatarları savunan avukatların ofisi arandı

14 Ağustos 2019, 14:45

Moskova’daki Rusya Yüksek Mahkemesi binasının önünde 11 Temmuz 2019 tarihinde Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov’un (Birinci Bahçesaray Grubu) temyiz başvurusunun görüldüğü esnada, mahkeme önünde onlara destek vermek için eylem düzenleyen ve daha sonra gözaltına alınan Kırım Tatarlarına hukuki yardım sağlayan “Pravovaya İnitsiativa” insan hakları projesinin ofisinde arama düzenlendi.

Mediazona haber ajansının haberine göre, Moskova’da bulunan “Pravovaya İnitsiativa” insan hakları projesinin ofisine 14 Ağustos 2019’da sabah baskın düzenlendi. Arama sırasında ofiste bulunan çalışanların telefonlarına el konulduğu ve onların kimlik bilgilerinin alındığı belirtildi.

“Pravovaya İnitsiativa” insan hakları projesi 2000 yılında kuruldu. Bu örgüt Rusya’da adil yargılama olmadan mahkum edilen, işkence gören, mahkeme olmadan idam edilen, kaçırılan insanların akrabalarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde temsil ediyor.

Bilindiği üzere, 11 Temmuz 2019 tarihinde Moskova’daki Rusya Yüksek Mahkemesi binasının önünde Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov’un (Birinci Bahçesaray Grubu) temyiz başvurusunun görüldüğü esnada, mahkeme önünde siyasi tutsaklara destek vermek için toplanan en az 42 Kırım Tatarı gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 20.2 maddesinin 5. fıkrasını (miting, gösteri vb. organize etme prosedürünü ihlal etmek) ihlal etmeleri ile ilgili tutanak tutulmuştu. Daha sonra, aynı gün Kırım Tatarları serbest bırakılmıştı.

arama
Kırım Tatarları
Rusya
Bunlara da bakın: