Moskova'da Edem Bekirov'a destek eylemi

Haberler
Anife Bilal
13 Haziran 2019, 10:47
Anife Bilal
13 Haziran 2019, 10:47

Rusya’nın başkenti Moskova’da Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’a destek eylemi düzenlendi.

İşgal altındaki Kırım’da, insan hak ve özgürlükleri ihlallerine dair Rus toplumunu bilgilendirmek amacıyla eylemler düzenleyen “Strateji-18” girişimi aktivistleri Moskova’da tek kişilik eylemler düzenleyerek siyasi tutsak Edem Bekirov hakkında bilgi verdi ve onun derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Açıklama yapan aktivist Vera Lavreşina konuyla ilgili olarak, “Gençleri, yaşlıları, kadınları tutuklama (şeklinde) baskı kampanyaları yürüterek Kırım’da “hibrid sürgün” gerçekleştiriliyor, Rusya yönetimine muhalif, onlar için uygun olmayan Kırım Tatarları yarımadanın dışına itiliyor. Onların yerine “Kırım Bizim” sloganları atacak insanlar getiriliyor.” diye kaydetti.

Флешмоб за свободу крымского политузника Эдема…

Опубліковано Верою Лаврешиною Середа, 12 червня 2019 р.

Aktivistler kayıtsız kalmayanları eylemlerini desteklemeye ve sosyal ağlarda Edem Bekirov’un, “Önce gençler, sonra ihtiyarlar şimdi de kadınlar. Sıradaki kim? Çocuklar mı?” sözlerinin yazıldığı pankartla çekilen fotoğrafını paylaşmaya davet etti.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

İşgal altındaki Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 6 Haziran 2019 tarihinde yapılan duruşmada, ağır hastalığı bulunmasına rağmen Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un tutukluluk halini 12 Ağustos 2019’a kadar uzatma kararı aldı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.