Moskova'da bir Azerbaycan vatandaşı, adından dolayı barış çağrısı yapmaktan gözaltına alındı

Güncel
qha muhabir
30 Mayıs 2022, 14:33
qha muhabir
30 Mayıs 2022, 14:33

Ukrayna’ya işgal girişimi ve saldırıda bulunan Putin yönetimindeki Rusya’nın içinde bulunduğu paranoyanın en bariz örneği dün Moskova Havalimanında yaşandı. Rus polisleri, Moskova Havalimanı’nda elinde “Я Замир” pankartı taşıyan Azerbaycan vatandaşını “Rus silahlı kuvvetlerinin itibarını zedelediği” gerekçesiyle gözaltına aldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasından dolayı sık sık savaş karşıtı eylemlerin yaşandığı Moskova’da bir Azerbaycan vatandaşı, adından dolayı barış çağrısı yapmaktan gözaltına alındı. Adı Zamir olan Azerbaycan vatandaşı, Rus polislerin paranoyasına kurban gitti. Moskova Havalimanında kendisini karşılamaya çıkanlar tarafından kolay tanınması için “Ben Zamir” anlamındaki “Я Замир” yazılı pankart taşıyordu.

MOSKOVA’DA TRAJİKOMİK OLAY: RUSYA’NIN SAVAŞ PARANOYASI AYYUKA ÇIKTI!

Rus polisleri tarafından, elindeki pankartın yanlışlıkla Rusça “Я За Мир” şeklinde “Barış yanlısıyım” olarak anlaşılması üzerine “savaş karşıtı olma” gerekçesiyle gözaltına alındı. Daha sonra, hatanın farkına varıldı ve Azerbaycanlı serbest bırakıldı. Bu durum, Rusya’nın savaş karşıtı görüşlere karşı ne kadar paranoyak olduğunun bir kanıtı olarak algılandı.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu.

İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.