Morgan Stanley Rusya'daki bankacılık faaliyetini sonlandırıyor

Ekonomi
_QHA Ankara
07 Mayıs 2019, 13:22
_QHA Ankara
07 Mayıs 2019, 13:22

ABD’li yatırım bankacılığı ve finansal hizmetler kuruluşu Morgan Stanley, Rusya’daki bankacılık faaliyetlerini sonlandıracağını duyurdu.

2020’NİN İLK ÇEYREĞİNDEN İTİBAREN

Morgan Stanley’in Rusya temsilciliğinden yapılan açıklamada, ABD ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya 2014’ten bu yana çeşitli yaptırımlar uyguladığı anımsatıldı.

Rus şirketlerin, yaptırımlar nedeniyle uluslararası sermaye piyasalarına erişmekte zorlandığına işaret edilen açıklamada, “Morgan Stanley, ülkedeki bankacılık faaliyetlerinin 2020’nin ilk çeyreği itibarıyla sonlandırılması için Rusya Merkez Bankası’na başvurmayı planlıyor.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Morgan Stanley’in Rusya’da lisans gerektirmeyen danışmanlık hizmetlerine devam edeceği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Rusya’daki ilk temsilcilik ofisini 1994’te açan Morgan Stanley, ülkedeki bankacılık faaliyetlerini başlatmak için gerekli lisansı 2005’te almıştı.
Analistler, yaptırımlar nedeniyle Rusya’daki yabancı yatırım bankalarının sermaye, birleşme ve satın almalar gibi piyasalarda erişimin son derece zorlaştığını vurgulayarak, ülkedeki çok sayıda bankanın yeni şartlara uyum sağlamak zorunda kaldığını belirtiyor.

RUSYA’YA KIRIM YAPTIRIMLARI

ABD’nin Kiev Büyükelçiliği 12 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Rusya’dan, Donbas’ta başlattığı insani, ekonomik ve ekolojik krizlere son vermesini istemiş ve Rusya’ya yönelik yaptırımların, Kırım tekrar Ukrayna’ya bırakılana kadar devam edeceği belirtmişti.

15 Mart’ta ise önce Avrupa Birliği (AB), Kerç Boğazı’nda Ukrayna gemilerine düzenlenen saldırıdan sorumlu 8 Rus vatandaşına yönelik yaptırım uyguladığını açıkladı.

Hemen akabinde Kanada yönetimi, yine Karadeniz ve Kerç Boğazı’ndaki saldırgan hareketleri ve Kırım’ın yasa dışı işgaline cevap olarak Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

Son olarak yine aynı tarihlerde ABD Hazine Bakanlığı da Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü saldırgan politikasıyla ilişkili 6 Rusya vatandaşı ve 8 Rus şirketine karşı yaptırım uyguladığını açıklamıştı.