Moldova ve Gürcistan işgal edilen Kırım'da düzenlenen sözde seçimleri tanımıyor

09 Eylül 2019, 14:35

Moldova Cumhuriyeti, Rus işgali altındaki Kırım’da Kremlin yönetimi tarafından düzenlenen sözde seçimleri tanımadığı açıkladı.

Moldova Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanlığından yapılan açıklamada, “Moldova Cumhuriyeti, Rus işgali altındaki Kırım ve Sivastopol’de (Akyar) organize edilen sözde seçimleri tanımıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Moldova’nın Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğine destek verdiği vurgulandı.

GÜRCİSTAN AÇIKLAMASI

Gürcistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da işgal edilen Kırım’da düzenlenen sözde seçimleri tanımadıkları belirtilirken, “Gürcistan Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliği destekliyor ve Rusya tarafından işgal edilen Kırım ile Sivastopol’de düzenlenen sözde yerel seçimleri tanımıyor.” denildi.

İŞGAL EDİLEN KIRIM’DA SÖZDE SEÇİMLER

İşgal edilen Kırım’da 8 Eylül 2019’da işgalci yönetim tarafından düzenlenen yasa dışı sözde Parlamento seçimleri ve sözde yerel seçimler düzenlendi. İşgalci yönetimin iddiasına göre Sivastopol’deki sözde yerel seçimlere katılım yüzde 29,12 oldu. Bu sayı 2014’te yapılan seçimlerle kıyasla 1,7 kat daha az; işgalcilerin açıklamasına göre 2014 sözde yerel seçimlerdeki katılım oranı yüzde 48,57 idi.

Kırım'ın işgali
Moldova
sözde seçimler
Bunlara da bakın: