Moldova’nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester’de yine patlama meydana geldi

Güncel
qha muhabir
07 Mayıs 2022, 20:25
qha muhabir
07 Mayıs 2022, 20:25

Ukrayna’nın sınır komşusu Moldova’nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester’de patlama meydana geldi. Transdinyester bölgesindeki sözde yönetimin İçişleri Bakanlığı patlamaya ilişkin bilgi verdi. Bakanlığın açıklamasına göre, meydana gelen 4 patlamada ölen ve yaralanan olmadı.

Moldova’nın Transdinyester bölgesinde bir yerleşim biriminde patlamalar duyulu. Transdinyester bölgesindeki ayrılıkçı sözde yönetimin İçişleri Bakanlığı patlama seslerine ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık, dün gece Voronkovo köyü ve eski hava üssü yakınlarında 4 patlamanın meydana geldiğini belirtti.

Bakanlık açıklamada, ilk iki patlamanın insansız hava aracı (İHA) ile yapıldığını aktardı. Diğer iki patlamanın ise 1 saat sonra tekrar meydana geldiğini aktaran Bakanlık, söz konusu olayda yaralanan veya ölen kimsenin olmadığını vurguladı.

Bakanlık, bombanın düştüğü yerde 25 santimetre çapında 1 metre derinliğinde çukur oluştuğunu kaydetti. Patlamaya ilişkin soruşturma başlattı.

RUSYA’NIN YENİ HEDEFİ MOLDOVA MI?

Moldova’nın Transdinyester bölgesi Ukrayna’nın sınır komşusu olarak biliniyor. Bakanlık, Voronkovo köyünde 5 Mayıs’ta benzer bir saldırının olduğunu anımsattı.

Transdinyester bölgesinin sözde başkenti Tiraspol’deki sözde Devlet Güvenlik Bakanlığı binasına da 25 Nisan’da roketatarla saldırı gerçekleşmişti.

İŞGALCİ RUSYA, UKRAYNA’NIN GÜNEYİ İÇİN TRANSDİNYESTER’DE ASKERİ BİRLİK KONUŞLANDIRIYOR

Ukrayna’yı işgal girişiminde bulunan Rusya, Moldova vatandaşlarını askere alma girişiminde bulunmuştu. Bunun üzerine Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu, “Bu tür girişimler bizim, ailelerimiz ve vatandaşlarımız için barışa hizmet etmiyor. Bu tehlikeli girişimler hemen durmalı” açıklaması yapmıştı. İşgalci Rusya, Moldova’nın bağımsız cumhuriyeti Transdinyester’e “Barış gücü” adını verdiği askeri birliklerini konuşlandırarak Ukrayna’nın güneyindeki Odesa kentindeki askeri birliklerine güç katmayı hedefliyor.

TRANSDİNYESTER SORUNU

Moldova, 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Akabinde Dinyester Nehri’nin doğu kıyısında kalan Transdinyester de tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık ilanından hemen sonra Moldova ile Transdinyester arasında silahlı çatışmalar başladı. Bu çatışmalar 22 Temmuz 1992’de ateşkesle son buldu. Bölgede halen Rus yanlısı işgalci yönetim devam ediyor.