Moldova'da yeni Cumhurbaşkanı "yeni" resmi dil

Haberler
E. K.
26 Aralık 2020, 12:08
E. K.
26 Aralık 2020, 12:08

Moldova’nın yeni Cumhurbaşkanı Maia Sandu’nun göreve başlamasından hemen sonra cumhurbaşkanlığı sitesinde ülkenin resmi dili Rumence olarak değiştirildi.

Moldova’nın yeni Cumhurbaşkanı Maia Sandu’nun cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasıyla devlet başkanlığı sitesinde ülkenin resmi dili olarak Moldovaca yerine Rumence yazıldı.

MOLDOVA’DA RESMİ DİL MESELESİ

SSCB’nin (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden Moldova’nın resmi dili ilk başlarda Rumence idi. Ancak 1994 yılında yönetimde gücü ellerine alan Rusya yanlısı politikacılar tarafından resmi dil Anayasada Moldovaca olarak değiştirilmişti.

Moldova Anayasa Mahkemesi’nin 2013’te aldığı karar sonunda Moldova’nın resmi dili yeniden Romence oldu. Ancak Moldova Anayasası’nda ülkenin resmi dili bölümünde değişiklik yapılmadı ve Moldovaca yazmaya devam ediyor. Öte yandan ülkenin Bağımsızlık Deklarasyonunda resmi dil Rumence olarak geçiyor.

Moldova ve Romanya’da konuşulan dillerde sadece aksan farkı bulunuyor.

Yeni Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, 24 Aralık 2020’de görevine başlamıştı.

MOLDOVA’DA SEÇİMLER

Sovyetler’in dağılmasıyla 1991’de bağımsızlığını kazandığından bu yana Rusya’nın ve Batı’nın etkinlik kurma mücadelesinin sürdüğü, Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biri Moldova.

Ülkede yaşayan 3,5 milyon halk mevcut Cumhurbaşkanı İgor Dodon’un görev süresinin sona ermesi nedeniyle halk 1 Kasım’da seçime gitti.

Moldova Merkez Seçim Komisyonu, ilk turda Eylem ve Dayanışma Partisi (PAS) lideri Maia Sandu’nun yüzde 36,16 oy alarak birinci, seçimlere “bağımsız aday” olarak katılan mevcut Cumhurbaşkanı İgor Dodon’un ise yüzde 32,61 oyla ikinci olduğunu açıklamıştı.

Adaylardan hiçbirinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle seçimler ikinci tura kalmıştı. Ülkede, 15 Kasım’da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu yapılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Rusya yanlısı mevcut Cumhurbaşkanı İgor Dodon ile Batı yanlısı eski Başbakan Maia Sandu yarıştı. Oy sonuçlarına göre seçimin galibi açık ara farkla Sandu oldu.

Dodon, 2016’da yapılan cumhurbaşkanı seçimini, ikinci turda yüzde 48 oy alan Sandu’ya karşı yüzde 52 oyla kazanmıştı.