Moldova'da yeni Cumhurbaşkanı Maia Sandu, görevine başladı

Haberler
E. K.
25 Aralık 2020, 11:04
E. K.
25 Aralık 2020, 11:04

Yeni Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Anayasaya el basarak görevine başladı. Yemin ederek görevine başlayan yeni Cumhurbaşkanı Maia Sandu, erken parlamento seçimine gidilmesi gerektiğini kaydetti. Sandu, görevini Rus yanlısı tutumuyla bilinen eski Cumhurbaşkanı İgor Dodon’dan teslim aldı.

Yeni Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, yemin ettikten sonra görevine resmen başladı. Başkent Kişinev’deki Cumhuriyet Sarayı’nda 24 Aralık 2020 tarihinde yapılan yemin törenine, Parlamento Başkanı Zinaida Greçanıy, Anayasa Mahkemesi Başkanı Domniсa Manole’nin yanı sıra eski Cumhurbaşkanı Mircea Snegur, ülkedeki siyasi parti ve diplomatik misyon temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

ERKEN PATLAMENTO SEÇİMLERİ AÇIKLAMASI

Törende anayasaya el basarak yemin eden Cumhurbaşkanı Sandu, ana vazifesinin yolsuzlukla mücadele olduğunu belirtti ve mevcut parlamentoyu eleştirerek erken parlamento seçimine gidilmesi gerektiğini kaydetti. Ayrıca konuşmasında ulusal azınlık mensuplarına Ukraince, Rusça, Gagavuzca ve Bulgarca seslendi ve haklarının ihlal edilmesine izin vermeyeceğini vurguladı. Görevi sırasında Avrupa Birliğine entegrasyon süreci ilkelerini benimseyeceğini belirten Maia Sandu, “Ülkenin çıkarlarına saygı duyacağımı garanti ediyorum. İç siyasetin devamı olacak dış siyasette duvarların yerine köprüler inşa edeceğim.” ifadelerini kullandı.

MOLDOVA’DA SEÇİMLER

Sovyetler’in dağılmasıyla 1991’de bağımsızlığını kazandığından bu yana Rusya’nın ve Batı’nın etkinlik kurma mücadelesinin sürdüğü, Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biri Moldova.

Ülkede yaşayan 3,5 milyon halk mevcut Cumhurbaşkanı İgor Dodon’un görev süresinin sona ermesi nedeniyle halk 1 Kasım’da seçime gitti.

Moldova Merkez Seçim Komisyonu, ilk turda Eylem ve Dayanışma Partisi (PAS) lideri Maia Sandu’nun yüzde 36,16 oy alarak birinci, seçimlere “bağımsız aday” olarak katılan mevcut Cumhurbaşkanı İgor Dodon’un ise yüzde 32,61 oyla ikinci olduğunu açıklamıştı.

Adaylardan hiçbirinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle seçimler ikinci tura kalmıştı. Ülkede, 15 Kasım’da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu yapılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Rusya yanlısı mevcut Cumhurbaşkanı İgor Dodon ile Batı yanlısı eski Başbakan Maia Sandu yarıştı. Oy sonuçlarına göre seçimin galibi açık ara farkla Sandu oldu.

Dodon, 2016’da yapılan cumhurbaşkanı seçimini, ikinci turda yüzde 48 oy alan Sandu’ya karşı yüzde 52 oyla kazanmıştı.