Moldova'da hükumet krizi çözüme kavuştu

Güncel
Ömer Cihad Kaya
15 Haziran 2019, 18:08
Ömer Cihad Kaya
15 Haziran 2019, 18:08

Moldova’da Cumhurbaşkanı İgor Dodon’un yetkisini eski Başbakan Pavel Filip’e devreden ve hükümeti gayri meşru sayan kararları ile gündeme gelen Anayasa Mahkemesi, ilgili kararlarını iptal ettiğini duyurdu.

Mahkemenin kararları ülkede siyasi krize yol açmıştı. Ülkede, erken seçim kararı süresini siyaset ve yargının farklı yorumlanmasından dolayı ülkeyi iki hükümet aynı anda yönetmeye başlamıştı. Mahkemenin bu karardan dönmesiyle siyasi kriz bir ölçüde çözüme kavuştu.

MOLDOVA’DA HÜKÛMET KRİZİ

Batı yanlısı sağ blok ile Rus yanlısı Sosyalist Partinin, koalisyon hükumeti kurmasının hemen ardından Moldova’da siyasi kriz baş göstermişti. Moldova Anayasa Mahkemesi, 7 Haziran 2019 tarihinde ülkede hükumet kurma süresinin dolduğunu iddia ederek, Cumhurbaşkanı İgor Dodon’dan erken seçim kararı almasını istemişti.

Koalisyon hükümetinin parlamentoda yemin ederek göreve başlamış hemen ardından Anayasa Mahkemesi, hükumetin yasal olmadığını açıklamış, daha önce alınan erken seçim kararını uygulamaması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı görevini İgor Dodon’dan alarak Başbakanı Demokrat Partili Pavel Filip’e vermişti. Dodon ise bunu kabul etmeyerek, 8 Haziran 2019’da kurulan koalisyon hükUmetini onaylamıştı.

Filip ise parlamentonun feshini ve 6 Eylül’de milletvekili seçimlerine gidilmesini öngören bir kararname imzalamıştı.