Moldova'da cumhurbaşkanlığı yarışı: Halk yarın sandığa gidiyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Ekim 2020, 15:10
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Ekim 2020, 15:10

Sovyetler’in dağılmasıyla 1991’de bağımsızlığını kazandığından bu yana Rusya’nın ve Batı’nın mücadelesinin sürdüğü Moldova’da halk yarın sandığa gidiyor. Yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde mevcut Cumhurbaşkanı İgor Dodon ile eski Başbakan Maia Sandu’nun ismi yarışacak adaylar arasında…

Moldova’da Rusya yanlısı mevcut Cumhurbaşkanı İgor Dodon ile Batı yanlısı Maia Sandu arasında geçmesi beklenen cumhurbaşkanlığı yarın. Seçim yarışı koronavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde gerçekleşecek. Öne çıkan adaylar, seçimde oy oranıyla belirleyici kesim olacak Gagauz Türklerinin oyunu almak istiyor.

ÜLKE HER İKİ SONUÇ İLE PROTESTOLARA SAHNE OLACAK

Ülkede, seçimleri Rusya yanlısı Dodon’un kazanması halinde Batı yanlılarının, Sandu’nun kazanması halinde ise Rusya yanlılarının sokaklara çıkarak protesto eylemleri başlatabileceği öngörülüyor.

SEÇİM SANDIKLARI AÇILACAK

Moldova Merkez Seçim Komisyonu verilerine göre, yurt dışında yaşayanlar da dahil yaklaşık 3 milyon 287 bin seçmenin bulunduğu ülkede, 36 bölgede ve yurt dışındaki büyükelçiliklerde halk sandık başına gidecek.
Moldova sınırları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden “Transdinyester” bölgesinin bazı yerleşimlerinde de seçim sandıkları açılacak.

KOLTUĞA 8 ADAY TALİP

Moldova’daki seçimlerde cumhurbaşkanlığı koltuğu için 8 aday yarışacak. Seçim sonucuna dair tahminlerde mevcut Cumhurbaşkanı Dodon ile Eylem ve Dayanışma Partisi (PAS) lideri olan eski Başbakan Sandu’nun isimleri ön planda yer alıyor.

RUS YANLISI MEVCUT CUMHURBAŞKANI DODON

Ülkede 2016’da yapılan cumhurbaşkanı seçimini ikinci turda, yüzde 48 oy alan Sandu’ya karşı yüzde 52 oyla kazanan Dodon, Rusya yanlısı tutumu ile tanınıyor. Dodon, dış siyasette tüm ülkelerle, özellikle de Rusya ile iyi ilişkilerin sürdürülmesi ve Rusçanın okullarda zorunlu ders olarak okutulmasının önemini vurguluyor.

Dodon, seçim programında anayasada değişiklikler yapılarak cumhurbaşkanlığı yetkilerinin genişletilmesi yönünde görüşe sahip ve Moldova’nın Romanya ile birleşmesi düşüncesine karşı çıkıyor. Seçimlere “bağımsız aday” olarak katılan 45 yaşındaki Dodon’un adaylığı mecliste en çok sandalyeye sahip Sosyalist Parti tarafından destekleniyor.

RUSYA KARŞITI ESKİ BAŞBAKAN SANDU

Adaylardan Batı yanlısı Eski Başabakan Sandu ise bu seçimlerde Dodon’dan rövanş almaya çalışıyor. Sandu ülkenin Avrupa Birliği’ne entegrasyon sürecini benimsiyor.
Rusya’nın Moldova üzerindeki etkisini azaltılmasından yana olan Sandu, Rus propagandası ve Rusçaya karşı tavır sergileyerek, ülkede sadece Moldovacanın kullanılması gerektiğini savunuyor.
“İyi insanların zamanı geldi” sloganıyla seçim kampanyası yapan Sandu, yolsuzlukla mücadele vaadinde bulunuyor.

Geriye kalan diğer adayların çoğunluğu ise Batı yanlısı görüşleriyle biliniyor.

SEÇİMLER İKİNCİ TURA KALABİLİR

Moldova’da cumhurbaşkanı seçiminde adaylardan herhangi birinin yüzde 50’den fazla oy alamaması halinde ikinci tura geçilecek.
Moldova Sosyologlar ve Demograflar Derneğinin anketine göre, seçimlerin ilk turunda Dodon’un yüzde 31, Sandu’nun yüzde 19 oy alması bekleniyor.

RENKLİ DEVRİM SENARYOLARI ÖNGÖRÜLÜYOR

Sovyetler’in dağılmasıyla 1991’de bağımsızlığını kazanan Moldova, o zamandan bu yana Rusya ve Batı arasında mücadele alanı olmaya devam ediyor.
Belarus ve Kırgızistan’da seçimlerin sonrası yaşanan protestoların ardından Moldova’da seçim sonrasında renkli devrim senaryolarının devreye sokulması ihtimali öngörülüyor.

Seçimleri Dodon’un kazanması halinde Batı yanlılarının, Sandu’nun kazanması halinde ise Rusya yanlılarının sokaklara çıkarak protesto eylemleri başlatabileceği ileri sürülüyor.

SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİ ORANA SAHİP KESİMİ: GAGAUZ YERİ

Adaylar, seçimde oy oranıyla belirleyici kesim olacak Gagauz Türklerinin oyunu almak istiyor.

Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı Gagauz Özerk Yeri’nde yaşayan Gagauz Türk halkı ise özerklik statüsü ile ilgili sorunların çözülmesini beklerken, cumhurbaşkanı adayları seçimlerde belirleyici pozisyonda olan bölge halkının oyunu ele geçirmeye çalışıyor.

Mevcut Cumhurbaşkanı Dodon, Moldova’nın güneyinde yaşayan Gagauz Türklerinin oylarını kazanmak için, Gagauz Özerk Yeri’nin haklarının işlerliği ile ilgili hazırlanan yasa tasarısının kabul edilmesi için adımlar atma yönünde vaatlerde bulundu.

Sandu da seçim çalışmalarında Gagauz Özerk Yeri’nde yaşayanlara yönelik mesajlar verdi.