Moldova’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri: İki aday ikinci tura kaldı

02 Kasım 2020, 17:33

Moldova’da mevcut Cumhurbaşkanı İgor Dodon‘un görev süresinin dolmasının ardından halk dün sandık başına gitti. Adaylardan hiçbirinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeni ile seçimler ikinci tura kaldı.

Moldova’da 1 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı seçimleri düzenlendi. Seçimlerde mevcut Cumhurbaşkanı Dodon dahil 8 aday yarıştı. Adaylardan hiçbiri yüzde 50’lik barajı aşamadığı için seçimler ikinci tura kaldı. Öte yandan seçimlerin ilk turunun galibi Batı yanlısı muhalif aday Maia Sandu oldu. 

MOLDOVA’DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Moldova Merkez Seçim Komisyonu, bu sabah yaptığı açıklamada oyların yüzde yüzünün hesaplandığını bildirerek seçim sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre, Eylem ve Dayanışma Partisi (PAS) lideri olan eski Başbakan Maia Sandu oyların yüzde 36,16’sını, mevcut Cumhurbaşkanı Dodon oyların yüzde 32,16’sını, “Bizim” Parti lideri Renato Usatii ise oyların yüzde 16,90’ını aldı.

Daha sonra sıralamada “Bizim” Parti lideri Violeta İvanov (yüzde 6,49), Haysiyet ve Doğruluk Platformu Partisi (Platforma DA) Başkanı Andrei Năstase (yüzde 3,26), Ulusal Birlik Partili (PUN) Octavian Tsıku (yüzde 2,01), Moldova Liberal Demokratik Partili Tudor Deliu (yüzde 1,37) ve birkaç siyasi partiden oluşan “Birleşme” (Unirea) Bloku adayı Dorin Chirtoacă (yüzde 1,2) yerlerini aldı.

KATILIM ORANI YÜZDE 42,7

Moldova Merkez Seçim Komisyonunun açıklamasına göre, yurt dışında yaşayanlar dahil 3 milyon 287 bin 140 seçmenin bulunduğu ülkede, seçime katılım oranı yüzde 42,7 oldu. Ülke seçim yasalarına göre seçimin geçerlilik kazanması için seçmenlerin en az üçte birinin oylamaya katılması gerekiyor. Seçimlerin ikinci turu 15 Kasım’da düzenlenecek.

DODON DAHA ÖNCEKİ SEÇİMLERDE SANDU’YU GEÇMİŞTİ

Seçimlere “bağımsız aday” olarak katılan ve Rus yanlısı tutumuyla bilinen 45 yaşındaki Dodon, 2016’daki seçimleri ikinci turda Sandu’ya karşı 70 bin oy farkıyla kazanmıştı.


Moldova
Moldova seçimleri
Bunlara da bakın: