Moldova Cumhurbaşkanı: Transdinyester'e daha fazla özerklik sağlamaya hazırız

Haberler
Feride Useinova
08 Şubat 2020, 13:27
Feride Useinova
08 Şubat 2020, 13:27

Moldova Devlet Başkanı Igor Dodon, tanınmayan “Transdinyester Moldova Cumhuriyeti”ne (TMC) geniş özerklik vermeye hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Dodon, son yıllarda Kişinev’in Transdinyester üniversitelerinin diplomalarını tanıdığını ve ayrıca araba plakalarının kayıt sorununu çözdüğünü söyleyerek, bununla birlikte Transdinyester plakalı arabaların Romanya sınırından Avrupa’ya giremediklerini fakat Ukrayna sınırından bunu rahat bir şekilde yapabileceklerini belirtt. Dodon, Moldova’nın bu yılın Mart ayına kadar telefon iletişiminde dolaşım ücretlerini kaldırmak istediğini de söyleyerek, “Transdinyester’den Kişinev’e yapılan bir arama Moskova’ya yapılan aramadan daha pahalı ve bu anormaldir” dedi.

Cumhurbaşkanı, Transdinyester Moldova Cumhuriyeti’nin bir geleceği olmadığını söyleyerek bu yüzden Tiraspol’ın hem özerkliğin geleceği için hem de ulusal çatışmaları düzeltmek için Moldova hükûmeti ile iletişime geçmesi gerektiğini söyledi.

Igor Dodon, “Biz mümkün olduğunca çabuk bu durumdan çıkış yolu bulmak ve ülkeyi birleştirmek zorundayız. De jure olarak hepimizin tek bir ülke olduğunu kabul ederler, ancak fiili olarak devlette farklı güçlere sahibiz. Oturup konuşmamız gerekiyor. Bu durumdan çıkmaya hazırız, garanti vermeye hazırız, yeterince özerklik vermeye hazırız” dedi.