Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, vatandaşları savaş riski konusunda uyardı

Güncel
Anife Bilal
28 Ocak 2022, 13:30
Anife Bilal
28 Ocak 2022, 13:30

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, vatandaşları bölgede Rusya ile Ukrayna arasındaki yüksek savaş riski konusunda uyardı. Cumhurbaşkanı Sandu, vatandaşları tüm risklere hazır olmaya fakat panik yapmamaya davet etti.

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Ukrayna ile Rusya arasında artan gerginliği değerlendirdi. Moldova ulusal kanalı TV8’de yayımlanan programda konuşan Sandu, “Ülkelerin yaptığı açıklamalara bakılırsa risk çok yüksek. Umuyoruz ki bu riskler gerçekleşmez ve diplomatik bir çözüm bulunur. Ama en kötü senaryoya da hazırlıklı olmalıyız. Tüm risk olasılıkları değerlendiriyoruz, buna mecburuz.” dedi.

“BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR”

Moldova vatandaşlarını risklere hazır olmasını ama panik yapmamaya davet eden Sandu, “Diplomatik bir çözüm şansı var. Hazırlıklı olmak ne demek? Bu risklerin ne olduğunu bilmek, bilgiyi güvenilir kaynaklardan öğrenmek, çünkü birçok politikacı Moldova’nın savaş istediğini iddia ederek yanlış bilgi yaymaya çalışıyor. Biz barışçıl bir ülkeyiz ve diğer ülkeler için tehlike oluşturmuyoruz. İç işlere odaklanmak için barışa ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.