Moğolistan'da film çekmek için gelen yabancılara özel K4 vizesi verilecek

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
11 Temmuz 2021, 22:37
Mehmet Berk Yaltırık
11 Temmuz 2021, 22:37

Batuhan Ateş / Bişkek

Moğolistan’da Sinema Yasası’nın onaylanmasının ardından Bakanlar Kurulu vize kurallarında değişiklik yaptı. Buna göre film çekmek amacıyla ülkeye gelecek yabancılara K4 vizesi verilecek.

Moğolistan’da Sinema Yasası’nın onaylanmasıyla beraber, Bakanlar Kurulu yabancı vatandaşlara vize verilmesine ilişkin kurallarda değişiklikler yaptı. Sanat faaliyeti amacıyla film çekmek için Moğolistan’a gelen yabancılara özel K4 vizesi verilecek.

Bununla birlikte, Moğolistan’a kültür-sanat, spor müsabakaları ve etkinliklerinin yanı sıra film ve video içeriği üretmek amacıyla gelen yabancı uyruklulara da K4 vizesi verilebilecek.

CentralAsia’nın haberine göre vize başvuru sürecini kolaylaştıran bu yasa, Moğolistan’da film yapımında işbirliği, yerli film yapımcıları ve sanatçıların kapasitesini arttırma ve diğer yatırımları çekme fırsatı yaratıyor.

Moğolistan Kültür Bakanlığı, söz konusu yasa değişikliği ile ilgili olarak bugün dünya çapında 90’dan fazla ülkenin film yapımcıları için vize alma sürecini kolaylaştıran kurallar uygulandığını ifade etti.