Moğolistan Arkeolojik Araştırma Merkezi tarafından “Bilge Kağan’ın Hazineleri” kitabı yayımlandı

Güncel
_QHA Ankara
31 Ocak 2022, 09:59
_QHA Ankara
31 Ocak 2022, 09:59

Moğolistan Ulusal Üniversitesi Arkeolojik Araştırma Merkezi ve Moğol Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü işbirliğiyle “Bilge Kağan’ın Hazineleri” kitabı yayınlandı. Büyük Türk hükümdarı Bilge Kağan’ın hazinelerinin bulunmasının 20. yılı şerefine, Moğolistanlı Kıdemli Bilim İnsanı Prof. Dr. D. Bayar’ın anısına “Bilge Kağan’ın Hazineleri” kitabı yayımlandı.

Moğolistan Ulusal Üniversitesi Arkeolojik Araştırma Merkezi ve Moğol Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü işbirliğiyle, İkinci Göktürk Kağanlığı hükümdarı Bilge Kağan ile ilgili “Bilge Kağan’ın Hazineleri” kitabı yayımlandı.

BİLGE KAĞAN YAZITI’NDAN ÖRNEK

Bilge Kağan Yazıtı veya Bilge Kağan Kitabesi, Türk dilinin en eski yazıtlarındandır. Orhun Yazıtları olarak bilinen yazıtlardan biridir.

Bu yazıt, Bilge Kağan’ın ölümünden (734) bir yıl sonra (735), kendi oğlu olan Tengri Kağan tarafından diktirilmiştir. Bu yazıtta da konuşan, Kül Tigin yazıtında olduğu gibi Bilge Kağan’dır.

Bilge Kağan Yazıtın’dan örnek: Tengri küç birtük üçün karigım kağan süsi böri teg ermiş, yağısı koriy teg ermiş. İlgerü kurığaru sülep tirmiş, kubratmış. Kamağı yiti yüz er bolmış (KT D12).

Tanrı kuvvet verdiği için, babam kağanın askeri kurt gibi imiş, düşmanı koyun gibi imiş. Doğuya batıya asker sevk edip toplamış, yığmış. Hepsi yedi yüz er olmuş.

1300 yıllık lider Bilge Kağan – Sözcü
Bilge Kağan (Temsili)

TİKA, “TÜRK ANITLARI PROJESİ” KAPSAMINDA ÖNEMLİ İŞLERE İMZA ATMAYA DEVAM EDİYOR

Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA) tarafından “Türk Anıtları Projesi” kapsamında Moğolistan’da “Tonyukuk Kazıları” 2016 yılının sonunda tamamlanmıştı. Daha önce de 2001-2003 yılları arasında çalışmalar yapılmıştı.

Yine TİKA tarafından aynı proje kapsamında, Tonyukuk Kazılarında, Göktürk Veziri Bilge Tonyukuk’a ait, Türk tarihine ışık tutan eserler günyüzüne çıkartıldı. Tonyukuk Anıt alanı derinlemesine incelendi. Moğolistan’ın başşehri Ulanbatur’un 60 kilometre doğusundaki Bayn Çokto bölgesinde bulunan Tonyukuk Anıtı ve bu anıtın rüzgâr sebebiyle devrilmesi ile toprak altında kalan parçaları Türk tarihi için adeta mihenk taşı gibiydi.

TİKA tarafından Moğolistan’da başlatılan “Türk Anıtları Projesi” kapsamında bulunan Bilge Kağan Hazinesi Türk kültür varlıkları açısından önemi haiz.