MİT, PKK/KCK mensubu İsa Özer'i düzenlediği operasyonla Ukrayna'dan Türkiye'ye getirdi

11 Eylül 2020, 15:32

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), yurt dışı operasyon düzenleyerek Ukrayna’da bulunan PKK/KCK mensubu İsa Özer’i Türkiye’ye getirdi. Terörist Özer, terör faaliyetlerine Ukrayna’nın Odesa kentinde devam ettiği kaydedildi.

Doğubayazıt Sulh Ceza Hakimliğinin “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan hakkında kırmızı bülten çıkarma çalışmaları yürüttüğü, “Suçu ve suçluyu övmek”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “resmi belgede sahtecilik” gibi çok sayıda suçtan aranan bölücü terör örgütü üyesi Özer, 10 Eylül 2020’de Ukrayna’nın Odesa kentinde yakalandı. Özer, MİT’in özel yöntemleriyle Türkiye’ye getirilerek adalete teslim edildi.

ROMANYA’DA TÜRK VATANDAŞLARA BASKI UYGULADI

PKK/KCK’ya 1996’da katılan İsa Özer’in Romanya’da PKK yanlısı bir dernek üyesi olduğu, Türk vatandaşlarından zorla para aldığı ve haraç topladığı gerekçesiyle bir süre tutuklandığı ve sonrasında sınır dışı edildiği bildirildi.

PKK/KCK YAPILANMASINDA SÖZDE YÖNETİCİLİK YAPTI

Ayrıca 2012’de PKK/KCK Ağrı yapılanmasına yönelik operasyonda tutuklanan Özer’in tahliye olduktan sonra 2014’te sözde “PKK/KCK Doğubayazıt Kent Meclisinde yürütme kurulu üyesi” olarak görev aldığı anlaşıldı. Özer, hakkında arama kararı çıkarılması üzerine yasa dışı yollarla Türkiye’den kaçmıştı. 

MİT
Terörle Mücadele
Ukrayna
yurt dışı operasyon
Bunlara da bakın: