MİT'in "KALE"si yarın açılıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ocak 2020, 19:06
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ocak 2020, 19:06

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığının Etimesgut ilçesindeki Bağlıca semtinde inşa edilen yeni binası “KALE” yarın hizmete açılacak.

Etrafında başka herhangi bir yapı bulunmayan ve 5 bin dönümlük bir alan üzerine inşa edilen yaklaşık 3 metre boyunda beton duvarlar ve dikenli tellerle çevrili, dinlemelere, yetkisiz girişlere ve sızmalara karşı özel olarak tasarlanmış olan yeni karargah binasının açılışı 6 Ocak 2020’de yapılacak.

“KALE”NİN AÇILIŞINI CUMHURBAŞKANININ YAPMASI BEKLENİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yılın Temmuz ayında Etimesgut’ta yapımı tamamlanan yeni hizmet binasını ziyaret ederek incelemelerde bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1,5 saati aşan ziyaretinde, son teknoloji kullanılarak inşa edilen binanın teknik donanımı ile ilgili bilgi almıştı.

İLK BİNA HACI BAYRAM’DA, SON BİNA YENİMAHALLE’DE İDİ

TBMM’de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) 1965’te kabul edilen 644 sayılı Kanun’la, devletin milli güvenlik politikasının hazırlanmasına ilişkin her konuda istihbaratın tek elde toplanabilmesi amacıyla oluşturulan Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) ilk binası Hacı Bayram Camisii bölgesinde yer alıyordu. Yıllar içinde farklı nedenlerle pek çok kez yer değiştiren MİT, Gençlik Parkı’nın karşısındaki Vakıflar Binası’na, ardından 1970’li yıllarda Yenimahalle’deki adresine taşınmıştı.