"Misyonerlikle" suçlanan Kırımlı imamın davası: Tanıklar ifadelerini reddetti

02 Şubat 2020, 17:21

Rus işgali altındaki Kırım’da sözde “yasa dışı misyonerlik faaliyetleri yürütmek ile” suçlanan Akmescit (Simferopol) İmamı Rasim Dervişev’in davası Kiyevskiy Sulh Mahkemesinde incelendi.

Sözde mahkeme duruşmasında ifade veren tanıklar Dervişev’in “misyonerlik” yaptığını doğrulamadı. Avukat Ayder Azamatov yaptığı açıklamada, “Birinci tanık Server Celalov daha önce verdiği ifadelerinin yazıldığı kağıdı okumadan imzaladığını, kağıdının da onu sorgulayan kişi tarafından doldurulduğunu anlattı. Ben ona Dervişev’in kağıtta yazıldığı gibi onu bir örgüte üye olmaya davet edip etmediğini sorduğumda o böyle bir şeyin olmadığını ve böyle bir şey söylemediğini anlattı… Yaşlı adam kağıdı imzaladığı zaman sözlerinin çarpıtılacağını düşünmüyordu. Mahkemede kendi ifadesini reddetti.” diye belirtti.

Bunun dışında duruşma sırasında ilahiyat uzmanı Ayder Bulatov’un da sorgulandığını anlatan avukat, “Dava dosyasındaki videoları ve fotoğrafları izleyen ilahiyat uzmanı Bulatov, imamın faaliyetlerinde misyonerlik belirtileri görmediğini açıkladı. Uzman mahkemeye misyonerlik teriminin açıklamasını yaptı ve duaya katılan insanların zaten Müslüman olduğu için imamın faaliyetlerinin misyonerlik olarak görülemeyeceğini ifade etti.” dedi.

Daha önce Kırım’da Kremlin kontrolündeki savcılığın, Akmescitli (Simferopol) İmam Rasim Dervişev’e karşı sözde “yasa dışı misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü” için dava açtığı bildirilmişti.


Kırım
Kırım Tatarlarına baskı
Kırım'ın işgali
Rasim Dervişev
Rus baskısı
Bunlara da bakın: