Mirziyoyev: Türkiye ve Özbekistan'ın çalışmaları tarihe yepyeni sayfalar olarak yazılacak

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Şubat 2020, 12:57
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Şubat 2020, 12:57

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, ülkesi ile Türkiye’nin, son iki senede yaptığı çalışmaların, ileride tarihe yepyeni sayfalar olarak yazılacağından emin olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, 19 Şubat 2020’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Mevkidaşı Erdoğan’a teşekkürlerini ileten Mirziyoyev, “Son iki senede bizim yapmış olduğumuz işlerin, ileride tarihe yepyeni sayfalar olarak yazılacağından eminiz.” dedi.

Mirziyoyev, toplantılarda çok olumlu sonuçlar elde ettiklerini aktararak, “Bugün yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyinin ilk toplantısı, dostane ilişkilerimiz tarihinde yeni sayfa açmıştır.” diye konuştu. Mirziyoyev, Erdoğan ile Özbek-Türk iş birliğinin öncelikli yönlerinin geliştirilmesine ilişkin çeşitli adımlar belirlediklerini kaydetti.

ALİ ŞİR NEVAİ’NİN ÜLKESİNDEN SELAM VE DUALAR

Türkiye’ye davet edilmesi ve gösterilen misafirperverlik için Erdoğan’a teşekkürlerini ileten Mirziyoyev, İslam ve Türk bilginleri İmam Maturidi, İmam Tirmizi, Ali Kuşçu, Ali Şir Nevai’nin ülkesinden selam ve dualar getirdiğini belirtti.

Mirziyoyev, Cumhurbaşkanlığı kütüphanesinin resmi açılış törenine davet edilmesinin de Özbekistan halkına gösterilen saygının bir örneği olduğunu ifade etti.

Mirziyoyev, “Türk sermayesiyle ortak projelerin gerçekleştirilmesi konusu görüşmenin merkez konularından biri. Bu konuda Türkiye’nin önde gelen şirketleriyle 1 milyar dolardan fazla olan yeni projeler hazırlanıyor. Bu süreci her açıdan destekleme konusunda mutabık kaldık.” diye konuştu.

ÖZBEKİSTAN’A DAVET

Görüşmeler sonunda imzalanan ortak bildiri ve yol haritasında ikili iş birliğine dair yaklaşımların görülebileceğinin altını çizen Mirziyoyev, “Türkiye’nin uluslararası platformda saygı ve itibarı giderek artıyor. Kardeş halklarımızın kalkınması, barış ve refah tesisi yolundaki geleneksel dostluk, gelecek vadeden iş birliğini yeni aşamaya yükseltmek için tüm olanaklarımızı seferber etmeye hazırız. Erdoğan ile temaslarımız elbette iki halkın refahına hizmet edecektir.” ifadelerini kullandı.

Türk halkına refah dileklerini sunan Mirziyoyev, konuşmasının sonunda Erdoğan’ı Yüksek Düzeyli Stratejik Ortaklık Konseyi olağan toplantısı için Özbekistan’a davet etti.