Mirziyoyev, Lukaşenko'nun Özbekistan hakkındaki açıklamasını "asılsız" olarak nitelendirdi

Güncel
_QHA Ankara
16 Ocak 2022, 19:28
_QHA Ankara
16 Ocak 2022, 19:28

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun, Özbekistan’a dair yaptığı son açıklamaya Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tepki gösterdi. Mirziyoyev, Lukaşenko’nun açıklamalarını “asılsız” olarak nitelendirerek, “Herhangi bir tehdide uygun şekilde yanıt vermek için gerekli tüm potansiyele ve güce sahibiz” diye kaydetti.

Taşkent’te 13 Ocak 2022 tarihinde düzenlenen Özbekistan Güvenlik Konseyi toplantısında, Cumhurbaşkanı Şevkett Mirziyoyev, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Özbekistan’a ilişkin açıklamaları hakkında görüşlerini dile getirdi.

Mirziyoyev, Lukaşenko’nun “Özbekistan’ın her şeyden önce Kazakistan’daki olaylardan ders alması gerek“ açıklamasına cevaben, “Geçen gün bazı devletlerin liderleri tarafından Özbekistan’ın Kazakistan’da yaşananlardan ders alması gerektiğine dair asılsız açıklamalar yapıldı. Bölgedeki durumu, güvenliğine yönelik tüm zorlukları ve tehditleri yakından takip ediyoruz. Herhangi bir tehdide uygun şekilde yanıt vermek için gerekli tüm potansiyele ve güce sahibiz” dedi.

Daha önce, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (CSTO) olağanüstü zirvesinde yaptığı konuşmada, “Özbekistan’ın her şeyden önce Kazakistan’daki olaylardan ders alması gerektiğini” söylemişti. Ayrıca Lukaşenko, “dış güçlerin” Özbekistan’daki durumu istikrarsızlaştırabileceğini de dile getirmişti.