Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Ukrayna tahılının ihracatı konusunu çözmeye yakınız

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Temmuz 2022, 16:43
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Temmuz 2022, 16:43

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bayramın birinci günü Haber Global’den Saynur Tezel’in sorularını Hakkari Yüksekova’daki Dağlıca üs bölgesinde cevapladı. Uluslararası politika ve güvenlik meselelerine ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Akar, Ukrayna’da Rus işgal güçleri nedeniyle bekleyen tahıl konusunda da önemli bilgiler verdi.

İşgalci Rusya tarafından bloke edilen limanlardan Ukrayna, tahıl ihracatını yapamıyor. Dünyaya tonlarca Ukrayna tahılının ihracatı sağlanamıyor. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu konuda Haber Global sunucusu, gazeteci Saynur Tezel’in sorularını yanıtlayarak; tahıl ihracat probleminin çözümünün yakın olduğunu dile getirdi.

BAKAN HULUSİ AKAR TAHIL KORİDORU SORUSUNU YANITLADI: TAHIL İHRACATI KONUSUNU ÇÖZMEYE YAKINIZ

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya’nın başlattığı savaşta bloke ettiği Ukrayna limanları ve tahıl ihracatı engelini konuştu. Bakan Akar, “Tahıl koridoru konusunda çözüme yakınız. 20-25 milyon ton tahıldan bahsediliyor. İhtiyaç sahibi ülkeler gitmesi için ciddi temaslarımız var. Mümkün olduğunda dörtlü toplantılarda konuşulmasına ve çözüm bulunmasına gayret gösteriyoruz. Bu toplantıların yapılmasıyla makul mantıklı çözümler bulmaya çaba gösteriyoruz.” diye konuştu.

“Rusya’nın Karadeniz’e döşediği mayınlar, tahılın dünyaya ulaşamaması en önemli sebeplerden biridir” diyen Bakan Akar, Türkiye’nin bu konuda etkin bir diplomasi yürüttüğünü ve silahlı kuvvetlerinde mayınlarla mücadele için seferber olduğunu açıkladı. Bakan Akar, “Biz Montrö’nün Karadeniz’de barışa katkı sağlayan çerçevesini bu dönemde başarılı şekilde uyguladık. Barışa ve istikrar katkı sağladık. Hem Rusya’nın hem de batı dünyasının buna uyması için temaslar yaptık. Karadeniz’de herhangi bir stratejik rekabete dönüşmedi.” dedi.

Bakan, “Ateşin bir an önce söndürülmesi için çaba gösteriyoruz. Başından beri Ukrayna’ya insani yardımda bulunduk ve etmeye devam ediyoruz. İnsani durumu iyileştirmek için çalışıyoruz.” dedi.