Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Olumlu gelişmeler bekliyoruz

Güncel
qha muhabir
09 Mart 2022, 15:01
qha muhabir
09 Mart 2022, 15:01

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşme yaptığı bilgisini paylaştı. Akar, görüşmede Şoygu’nun Rusya’da bulunan Türk gemilerinin güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlayacağını aktardı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) basın mensuplarına açıklama yaptı. Bakan Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşme yaptıklarını belirtti. Akar, Türk gemilerinin güvenli bir şekilde geri dönmesi üzerine gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendirdi. Bakan Akar, görüşmeden olumlu ve yapıcı bir cevap aldığını aktardı.

Bakan Hulusi Akar, Ukrayna’da 2 Türk uçağı ve Rus limanlarında da Türk gemileri bulunduğunu söyledi. Akar, Rus Mevkidaşı Şoygu ile gemilerin Türkiye’ye bir an önce güvenli bir şekilde gönderilmesi konusunda görüştüklerini kaydetti.

HULUSİ AKAR: GEMİLERİMİZ GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE TÜRKİYE’YE DÖNECEK

Akar, görüşmede öncelikli olarak ateşkesin bir an önce gerçekleştirilmesini,  barışın ve huzurun sağlanmasına ilişkin olduğunu söyledi. Akar, “Ukrayna’da 2 uçağımız, Rus limanlarında gemilerimiz var. Daha önce planlandığı şekilde bir an önce güvenli bir şekilde Türkiye’ye dönmesini bekliyoruz” dedi.

Akar, gemilerin güvenliğini Rusya’nın sağlayacağını belirtti. Bakan Akar, Rus Mevkidaşı Şoygu ile söz konusu durum hakkında yapıcı ve olumlu cevaplar aldığını aktardı.