Milli Savunma Bakanı Akar: Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın sevki yarın İstanbul’da görüşülecek

Haberler
qha muhabir
12 Temmuz 2022, 16:53
qha muhabir
12 Temmuz 2022, 16:53

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 13 Temmuz 2022’de İstanbul’da gerçekleşecek olan tahıl koridoru zirvesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Tahıl koridoru konusunda daha önce de Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya heyetleriyle bir araya geldiğini hatırlatan Bakan Akar, “Tüm bu görüşmelerin ardından yarın İstanbul’da Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın uluslararası piyasalara deniz yoluyla emniyetle sevkine yönelik görüşmeler yapılacak” dedi.

Türkiye, Ukrayna’daki tahılların dünya pazarına ihraç edilmesine yönelik tahıl koridoru çalışmalarına başlayacak. Bu bağlamda, yarın Rusya ve Ukrayna heyetleri İstanbul’a gelecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gıda krizinin çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtti.

Bakan Akar, çalışmalar çerçevesinde Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşmeler gerçekleştirdiğini anımsattı. Akar akabinde kamuoyunda ‘kırmızı hat’ olarak nitelendirilen çalışmanın hayata geçirildiğini ekledi.

TÜRKİYE, RUSYA VE UKRAYNA HEYETLERİ YARIN İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELECEK

Küresel gıda krizinin çözümüne yönelik Milli Savunma Bakanlığı heyetinin Ukrayna ve Rusya heyetiyle görüştüğünü hatırlatan Akar, “Tüm bu görüşmelerin ardından yarın İstanbul’da Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın uluslararası piyasalara deniz yoluyla emniyetle sevkine yönelik Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna savunma bakanlıkları askerî heyetleri ve Birleşmiş Milletler heyeti görüşmeler icra edecek” açıklamasını yaptı.

Ukrayna, dünyada tahıl ihracatı yapan en büyük ikinci ülke olarak yer alıyor. Rus saldırganlığına karşı mücadele eden Ukrayna’nın limanlarında mahsur kalan tahılların ihracatı sağlanamıyor. Rusya, tahılların ihracatı sağlanmadığı için gıda krizinin yaşanmasına sebep oluyor. Ukrayna-Rusya Savaşı’nın diplomatik ilişkilerle bir an önce son verilmesini vurgulayan Türkiye, tahıl koridoru planı yaparak, gıda krizinin önüne geçmeyi hedefliyor.
İlgili haber: Ukrayna Büyükelçisi Bodnar: Elimizde Rusya’nın Ukrayna’dan çaldığı tahılları Türkiye’nin bazı limanlarına taşıdığına dair bilgiler var