Milli Savunma Bakanı Akar: Türk-Rus ortak gözlem merkezi Ağdam'da faaliyete başlayacak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Ocak 2021, 11:41
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Ocak 2021, 11:41

Türkiye’nin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Ortak Merkez’in oluşturulmasına yönelik çalışmaların tamamlandığını bildirerek “Türk ve Rus askerlerinin görev yapacağı merkez, yarın faaliyetlerine başlayacak. Bir general ve 38 personelimizin görev yapacağı merkezin ateşkesin sürekliliği, barış ve istikrarın sağlanmasına katkı sunacağına inanıyoruz.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Karabağ’da ateşkesi gözetmek ve denetlemek amacıyla oluşturulan Türk ve Rus askerlerinin görev yapacağı ortak merkezin bugün faaliyetine başlayacağını söyledi. Akar, dün Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile telefonda görüştü. Akar, Hasanov ile görüşmesinin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Zakir Hasanov ile savunma ve güvenlik konularında yaptıklarımız ve yapacaklarımız konusunda değerlendirmelerde bulunduk.” diye konuştu.

ORTAK MERKEZ FAALİYETE BAŞLAYACAK

Ortak Merkez’in oluşturulmasına yönelik çalışmalar tamamlandı. Türk ve Rus askerlerinin görev yapacağı Ortak Merkez, faaliyetlerine başlayacak.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, söz konusu görüşmede, Türk ve Rus askerlerinden oluşan Ortak Merkez’in gündeme gelip gelmediğinin sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Karabağ’da ateşkesi gözetmek ve denetlemek maksadıyla oluşturulacak Türk-Rus Ortak Merkezi’ne ilişkin mutabakat zaptını Rus mevkidaşım Şoygu ile 11 Kasım 2020’de imzalamıştık.

38 PERSONEL GÖREV YAPACAK

Zakir Hasanov ile de son durumu değerlendirdik ve hayırlı olsun dileklerimizi karşılıklı olarak ilettik. Bir general ve 38 personelimizin görev yapacağı ortak merkezin bölgede ateşkesin sürekliliği ile barış ve istikrarın sağlanması büyük katkılar sunacağına inanıyoruz.
Türk ve Rus askerlerinin bulunacağı bu Ortak Merkez’in çalışmalarıyla faaliyetlerimiz yoğunlaşacak ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin hakkını, hukukunu sonuna kadar müdafaa etme görevimizi yerine getireceğiz.
Bir millet iki devlet anlayışı ile bugüne kadar Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.”