Milli Savunma Bakanı Akar: Tahıl koridoru görüşmeleri için Ukrayna ve Rusya heyetleri bu hafta yeniden İstanbul'da bir araya gelecek

Ekonomi
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 16:20
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 16:20

Türkiye’de gerçekleştirilmesi planlanan tahıl koridoru çalışmalarına bir adım daha yaklaşılıyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerinin bu hafta içinde tekrar İstanbul’da bir araya geleceğini açıkladı. Bakan Akar, İstanbul’da harekat merkezinin kurulacağını ve intikal rotalarının sağlanması üzerine görüşme yapılacağını kaydetti.

Rusya’nın saldırıları sonucunda Ukrayna’da abluka altına alınan tahılların ihracatı yapılamıyor. Bu bağlamda Türkiye, Ukrayna’daki hububatların sevkiyatı için tahıl koridoru açılmasını planladı. Bunun üzerine İstanbul’da 13 Temmuz 2022’de Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında Türkiye, Ukrayna ve Rusya heyetleri bir araya geldi. Dörtlü zirvede, tahıl koridoru çalışmalarına ilişkin görüşmeler yapıldı.

HULUSİ AKAR: UKRAYNA VE RUSYA HEYETLERİ YENİDEN BİR ARAYA GELECEK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerinin bir kez daha İstanbul’da bir araya geleceğini duyurdu. Bakan Akar, toplantının bu hafta içinde olacağını belirtti. Akar, tahıl koridoru çalışmaları, İstanbul’da harekat merkezinin kurulması ve intikal rotalarının sağlanması hususunda diplomatik görüşmelerin yapılacağını ifade etti. Akar, tahıl koridoru konusunda heyetlerin genel prensipler üzerine anlaşmaya vardığını da anımsattı.

Akar, “Tahıl koridoru çalışmaları için somut uygulama planına dönüşmesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz. BU hafta içinde bununla ilgili bir toplantı yapılması muhtemel. Bu kapsamda İstanbul’da bir harekat merkezinin kurulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek kontrollerinin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması gibi temel teknik hususlar söz konusu” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın 24 Şubat’ta açtığı savaş ile Karadeniz’de Ukrayna limanlarını abluka altına alarak buğday ihracatını engellemesiyle yaşanan tahıl krizinin çözümüne yönelik görüşmeler için taraflar 13 Temmuz 2022’de İstanbul’da bir araya gelmişti. Burada bir koordinasyon merkezi kurulması için anlaşma sağlanmıştı.