Milli Savunma Bakanı Akar, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile görüştü

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Ekim 2020, 16:20
Ozan Barış Erim
12 Ekim 2020, 16:20

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüştü. Görüşmede Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısı, İdlib ve Libya başta olmak üzere savunma ve güvenlik konuları ele alındı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir telefon görüşmesi yaptı.

ERMENİSTAN’IN AZERBAYCAN’A OLAN SALDIRISI KONUŞULDU

Milli Savunma Bakanı Akar, Rus Savunma Bakanı Şoygu’ya “(Akar-Şoygu görüşmesi) Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısı, İdlib ve Libya ile savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunuldu.” dedi.

“AZERBAYCAN ÇÖZÜM İÇİN 30 YIL DAHA BEKLEYEMEZ”

Milli Savunma Bakanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: 

“Görüşmede Akar tarafından, ateşkesi ihlal ederek sivil yerleşim yerlerine saldıran Ermenistan’ın saldırılarına son vermesinin ve işgal ettikleri topraklardan çıkarılmasının gerekliliği, Azerbaycan’ın çözüm için bir 30 yıl daha bekleyemeyeceği, Türkiye’nin Azerbaycan’ın öz topraklarını geri almak için başlattığı harekatta yanında olduğu ifade edildi. Akar tarafından görüşmede ayrıca, Türkiye’nin İdlib’de barışın ve istikrarın sağlanmasına yönelik 5 Mart 2020 tarihinde yapılan mutabakat çerçevesindeki taahhütlerini yerine getirdiği, masum insanların gönüllü ve güvenli şekilde evlerine dönebilmeleri için Türkiye’nin elinden gelen gayreti göstermeyi devam ettiği, Türkiye ve Libya arasında 500 yıllık tarihi dostluk, kardeşlik bağlarının bulunduğu, Türkiye’nin bölgenin istikrar kazanması için elinden gayreti göstermeyi sürdüreceği, BMGK’nın ilgili kararları kapsamında istikrarlı, bağımsız ve egemen bir Libya’yı desteklediği belirtildi.”