Milli Savunma Bakanı Akar: Ermenistan, sivilleri hedef alarak bu şekilde savaş suçu işliyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ekim 2020, 18:19
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ekim 2020, 18:19

Türkiye Milli Savunma Bakanı emekli orgeneral Hulusi Akar, Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı kara harekatının 9. gününde, Ermenistan’ı hüsrana uğratarak başarıyla savunmasını sürdüren Azerbaycan’a destek veren açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, “Terör örgütleriyle bile iş birliği yapan Ermenistan, cephede kahraman Azerbaycan ordusu karşısında büyük hüsrana uğrayınca, önce yalanlarla kara propagandaya sarıldı. Ermenistan, sivilleri hedef alarak bu şekilde savaş suçu işliyor. Ermenistan daha fazla insanlık suçu işlemeden işgal ettiği toprakları derhal boşaltmalı, terör örgütleri ile iş birliğine son vermeli, bölgeye getirdiği paralı askerleri, teröristleri de bir an önce bölgeden çıkarmalıdır.” dedi.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında bugün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları ile Bakan yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Alpaslan Kavaklıoğlu’nun da katılımıyla video konferans toplantısı düzenlendi.

TÜRKİYE’DEN AZERBAYCAN’A TAM DESTEK

Bakan Akar, söz konusu toplantıda Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı harekata da değinerek Azerbaycan Türklerinin haklı davalarında yanlarında olduklarını vurguladı. Azerbaycan’ın işgal edilen öz topraklarının verilmesini, işgalci durumundaki Ermenilerin oradaki toprakları terk etmelerini istediğinin altını çizen Akar, şunları kaydetti:

“ERMENİSTAN, BARBARCA MASUM SİVİLLERİN YAŞADIĞI BÖLGELERİ HEDEF ALIYOR”

“Sonuna kadar Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Terör örgütleriyle bile iş birliği yapan Ermenistan, cephede kahraman Azerbaycan ordusu karşısında büyük hüsrana uğrayınca, önce yalanlarla kara propagandaya sarıldı. Hepsinin de yalan olduğu çok kısa sürede ortaya çıktı. Şimdi de barbarca ve terör estirircesine masum sivillerin yaşadığı bölgeleri hedef alıyor. Sivil yerleşim yerlerinde birçok masum insanın ölümüne neden oluyorlar. Ermenistan, sivilleri hedef alarak bu şekilde savaş suçu işliyor. Bunun herkes tarafından bilinmesi lazım.

“ERMENİSTAN DAHA FAZLA İNSANLIK SUÇU İŞLEMEDEN İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARI DERHAL BOŞALTMALI”

Çocuk, kadın, yaşlı demeden masum sivilleri açıkça hedef alan Ermenistan yöneticileri, başta kendi halkı olmak üzere insanlık vicdanında mutlaka önümüzdeki dönemde yargılanacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ermenistan daha fazla insanlık suçu işlemeden işgal ettiği toprakları derhal boşaltmalı, terör örgütleri ile iş birliğine son vermeli, bölgeye getirdiği paralı askerleri, teröristleri de bir an önce bölgeden çıkarmalıdır. Ayrıca 30 yıl boyunca işgale sessiz kalanlar Ermenistan’ın bu yüzünü görmeli ve işgal edilen toprakların gerçek sahiplerine verilmesi için çaba sarf etmelidir.”