Milli Savunma Bakanı Akar, Afganistan'daki havalimanı için temaslar sürecek dedi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Temmuz 2021, 12:55
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Temmuz 2021, 12:55

Türkiye’nin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan’daki Kabil Havalimanı’nın güvenliğine ilişkin soruya, şu ana kadar alınmış kesin bir kararın olmadığını belirterek ülkelerle temasların süreceğini bildirdi. Bakan Akar, havalimanının çalışmadığı takdirde büyükelçiliklerin çekileceğini, böylesi bir durumda ise Afganistan’ın izole bir devlet haline geleceğini, uluslararası ilişkiler bakımından da çok ciddi sıkıntılar yaşayacağını ifade etti.

Türkiye’ni Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kırgızistan ve Tacikistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaretler sırasında, gündemdeki gelişmelere dair dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Kabil Uluslararası Havalimanı’nın korunmasında Türkiye’nin aldığı sorumluluk sürecinin devamlılığı konusunda da önemli bir açıklama yaptı.

“KONU BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

Bakan Akar, Afganistan’daki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesi ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik ABD’den gelen teknik heyet ile yapılan görüşmelere ilişkin soru üzerine “Afganistan’daki kardeşlerimizin geleceği ve onların ihtiyaçlarının karşılanması bakımından bu konu büyük önem arz ediyor” dedi.

“BAZI ŞARTLAR VE KONULAR VAR”

Akar, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının 6 yıldır Türkiye tarafından işletildiğine değinerek, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız NATO Zirvesi’nde ifade ettiler, bazı şartlar, konular var. Biz bu konuda bir niyet belirttik. Bu şartların oluşması halinde kalabileceğimizi ifade ettik. Bu manada çeşitli ülkelerle temaslarımız sürüyor. Bir taraftan BM, NATO nezdinde bazı siyasi kararlar alınması, Afganistan hükumeti ile bir anlaşmaya varılması diğer taraftan siyasi, mali ve lojistik destek konularında çeşitli ülkelerle temaslarımız sürüyor.

“AFGANİSTAN, İZOLE BİR DEVLET HALİNE GELECEK”

Bu arada ABD’lilerle temaslarımız sürüyor. Şu ana kadar alınmış kesin bir karar yok. Fakat temaslar devam etmekte. Afganistan bizim kardeşimiz. Onların sulhu, sükunu, huzuru ve güvenliği bakımından yapacağımız ne varsa şimdiye kadar yaptık, yapmaya çalışıyoruz. Havalimanının açık olması, çalıştırılması lazım. Bunun bilincindeyiz. Havalimanı çalışmadığı takdirde büyükelçilikler çekilecek, böylesi bir durumda Afganistan, izole bir devlet haline gelecek, uluslararası ilişkiler bakımından çok ciddi sıkıntılar yaşayacak. Temaslarımız sürüyor, şu anda alınmış bir karar yok. Gelişmelere, görüşmelerin sonuçlarına göre çıkacak sonucu da Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılacak toplantıda ele alacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayını müteakip planımızı gerçekleştireceğiz”

İlgili haber: MSB: Hamid Karzai Havalimanı’nın işletilmesi konusunda görüşmelere devam edilecek

TEMASLAR SÜRECEK

Akar, ABD’li teknik heyetlerle görüşmelerin devam edip etmeyeceğine yönelik soruya ise “Temaslarımız sürüyor, sürecek” şeklinde yanıt verdi.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE KABİL HAVALİMANI ZİYARETİ

ABD’den bir heyet 25 Haziran 2021 tarihinde Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliği hakkında görüşmeler yapmak için Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirdi.

Türkiye, NATO Kararlı Destek Misyonu kapsamında Afganistan’daki Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nın işletilmesi görevini 6 senedir sürdürüyor. ABD Afganistan’dan çekilirken, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO Zirvesi sırasında yaptıkları görüşmede Kabil havaalanının güvenliği konusu da gündeme gelmişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin orada kalabileceğine dair niyetini mevkidaşlarına aktardığını ifade etmişti.