Milli Savunma Bakanı Akar: 24 Temmuz 2015'ten itibaren 18 bin 140 terörist etkisiz hale getirildi

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
06 Haziran 2021, 12:15
Mehmet Berk Yaltırık
06 Haziran 2021, 12:15

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, terörle mücadele bilançosunu açıkladı. Bakan Akar 24 Temmuz 2015’ten itibaren teröristlerin ‘girilemez’ dediği her yere girilerek bu bölgelerin hepsinin temizlendiğini ifade etti.

DENİZKURDU-2021 Tatbikatı tamamlanması akabinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Güney Görev Grup Komutanlığını ziyaret ederek açıklamalarda bulundu. 6 Haziran 2021 tarihinde Bakan Akar’ın beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile birlikte takip ettiği seçkin gözlemci gününün ardından tatbikat tamamlandı.

Tatbikat sonrasında Güney Görev Grup Komutanlığını ziyaret eden Bakan Akar, burada değerlendirme toplantısına katıldı. Daha sonra Türk Yüksek Hazırlık Seviyeli Deniz Görev Kuvveti (TURMARFOR)  Komutanlığını ziyaret eden Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi akşam yemeğinde personelle bir araya geldi.

“SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİMİZDEN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN!”

 Bakan Akar, buradaki yemekte yaptığı konuşmasında ülkenin ve bölgenin risk, tehdit ve tehlikelerin arttığı bir dönemden geçtiğini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:

Türk Silahlı Kuvvetleri egemenliğimiz ve bağımsızlığımız başta olmak üzere hudutlarımızın, halkımızın, personelimizin güvenliği, asil milletimizin hak alaka ve menfaatini korumak ve kollamak için yapılması gereken ne varsa büyük bir kahramanlık ve fedakârlıkla karada, denizde, havada kendisine verilen bütün görevleri en iyi şekilde yerine getirebilmek için ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı içinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bunu da sonuna kadar sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Türk Deniz Kuvvetleri 200 bin saat/ yıl seyir yapmak suretiyle bütün zamanların rekorunu kırdı. Türk Silahlı Kuvvetleri sizlerin kahramanlığı, fedakârlığı sayesinde her geçen gün gücüne güç katmaktadır. Şanlı Silahlı Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri tarihimize yeni bir sayfa yazdınız, yeni bir sayfa ilave ettiniz.”

“BİZİM TEK HEDEFİMİZ VAR TERÖRİSTLER”

Bakan Akar, 23 Nisan’dan bugüne kadar Suriye ve Irak’ın kuzeyinde toplam 352 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirerek, şu bilgileri verdi: “Başta PKK/YPG olmak üzere DEAŞ, FETÖ ve tüm terör örgütlerinin yanı sıra her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadele etmek mecburiyetimiz var. Ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı içinde mücadelemizi sürdürüyoruz. Büyük bir başarı ile mücadele devam ediyor. İnşallah bu mücadelenin sonunda en son terörist etkisiz hale getirilecek. 24 Temmuz 2015’ten itibaren teröristlerin ‘girilemez’ dediği her yere girildi. Buraların hepsi temizlendi. Söz konusu tarihten bugüne kadar 18 bin 140 terörist etkisiz hale getirildi. Bu yılın başından itibaren ise 1212 terörist etkisiz hale getirildi. 23 Nisan’da başlayan Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım harekâtları da planlandığı gibi başarıyla devam ediyor.  Mehmetçik, teröristlerin inlerini başlarına yıktı, yıkmaya devam ediyor. 23 Nisan’dan bugüne kadar Suriye ve Irak’ın kuzeyinde toplam 352 terörist etkisiz hale getirildi.Türk Silahlı Kuvvetleri binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerleriyle, aklın ve bilimin ışığında, anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”