Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı: Tatil sistemi değişiyor

Eğitim
Mehmet Berk Yaltırık
15 Mayıs 2019, 14:36
Mehmet Berk Yaltırık
15 Mayıs 2019, 14:36

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ara tatillerde yeni bir düzenleme olduğunu duyurdu.

15 Mayıs 2019 tarihinde Bakanlık Başöğretmen Salonu’nda, “Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli”ni açıklayan Selçuk, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını belirtti.

TATİLLER NASIL DÜZENLENECEK?

18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatilin yapılacağını söyleyen Bakan Selçuk, 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ise ikinci ara tatilin verileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığının yeni çalışma takvimine göre 2019-2020 eğitim öğretim yılının da bir hafta öne çekilerek 9 Eylül 2019’da başlatılacağını açıklayan Bakan Selçuk, yeni modele göre artık okulların bir hafta daha erken açılırken bir hafta daha geç kapanacağını ancak bu durumun toplam tatil süresini kısaltmayacağını ifade etti.

TATİLLERİN TEMASI OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığının yeni takvimine göre 2019-2020 eğitim öğretim yılı 19 Haziran 2020’de sona erecek ve 11 haftalık yaz tatiline girilecek. Her tatilin bir teması söz konusu olacağını söyleyen Bakan Selçuk, bilim, kültür, sanat, spor gibi alanlara yönelimin teşvik edileceğini, bazı gezilerin, fuarların, huzurevi ziyaretlerinin, yardımlaşma faaliyetlerinin ve aile faaliyetlerinin bu ara tatillerin konusu olabileceğini söyledi.

Bakan Selçuk yeni sistemi şu sözlerle değerlendirdi: “Temel olarak şu söylenebilir. Son tahlilde, eğitim sisteminin daha verimli çalışabilmesi, çocuklarımızın bıkmadan eğitim-öğretim süreçlerini yaşayabilmeleri için bir fırsat sağlamaya çalışıyoruz. Bunu sadece takvimin değişmesi gibi ele almamakta fayda var. Öğretmenlerimizin, velilerimizin eğitim-öğretimin içinde çok daha aktif biçimde bulunmakla ilgili, bu tatillerin daha etkili kullanılmasıyla ilgili… Özet olarak şunu söyleyebiliriz. Bu çalışma takviminin detaylarını çeşitli yönetmelikler ve yönergelerle planlama imkanımız olacak.”