Milli boksör Busenaz Sürmeneli, Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda yarı finale yükseldi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
31 Temmuz 2021, 14:32
Mehmet Berk Yaltırık
31 Temmuz 2021, 14:32

Busenaz Sürmeneli, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda boksta kadınlar 69 kiloda yarı finale çıkarak olimpiyat madalyasını garantiledi.

Boks branşında kadınlar 69 kiloda mücadele eden 23 yaşındaki Busenaz Sürmeneli, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda yarı finale yükselerek olimpiyat madalyasını garantiledi. Kokugikan Arena’da 30 Temmuz 2021’de çeyrek finalde Ukraynalı sporcu Anna Lysenko’yla karşı karşıya gelen Sürmeneli, rakibi karşısında ilk rauntta 5 hakemden tam puan aldı. İkinci rauntta da tüm hakemlerden tam puan almayı başaran milli boksör, son rauntta da üstünlüğünü koruyup yarı finale yükseldi.

“ÜLKEMİ VE MEMLEKETİM TRABZON’U GURULANDIRDIĞIM İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

Busenaz Sürmeneli kadın boksunda olimpiyat madalyasını garantileyen ilk Türk sporcu olarak tarihe geçti. Karşılaşmanın ardından yaptığı milli boksör, “Gerçekten çok mutluyum finale kaldığım için. Ülkemi ve memleketim Trabzon’u gururlandırdığım için çok mutluyum. Olimpiyatlarda ilk defa bir Trabzonsporlu sporcu madalya alacak. Trabzon’a ilk olimpiyat madalyasını götüreceğim için çok mutluyum.” diye kaydetti. Sürmeneli’nin müsabakasını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da takip etti

Busenaz’ın yarı final mücadelesi 4 Ağustos 2021’de gerçekleşecek.