Milli atlet Tuğba Danışmaz, Ukrayna'da kendi rekorunu kırdı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Şubat 2021, 16:37
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Şubat 2021, 16:37

Türkiye Atletizm Milli Takımı bu hafta Sumı’da düzenlenen Uluslararası Ukrayna Salon Şampiyonası’na katılarak farklı alanlarda yeni dereceler elde etti. Sumı (Sumy) Devlet Üniversitesi Salonu’nda gerçekleştirilen Ukrayna Salon Atletizm Şampiyonası’nda Tuğba Danışmaz üç adımda büyükler ve U23 salon Türkiye rekorunu yeniledi.

Türkiye Atletizm Milli Takımı bu hafta Sumı’da düzenlenen ve üç gün süren Uluslararası Ukrayna Salon Şampiyonası’na katıldı. Milli takım sporcuları yarıştıkları farklı farklı kategorilerde yeni derelere imza attı. Türkiye Atletizm Federasyonundan 12 Şubat’ta yapılan açıklamaya göre, Milli atlet Tuğba Danışmaz, Ukrayna Salon Şampiyonası’nda üç adım finalini kazanırken, 13.83’lük derecesiyle Türkiye rekorunu yeniledi. 22 yaşındaki milli atlet, finaldeki ikinci hakkında yaptığı 13.83’lük atlatışıyla kendisine ait 13.80’lik Türkiye rekorunu kırdı. Bu derece, aynı zamanda U23 salon rekoru olarak da kayda geçti.

MİLLİ TAKIM KAFİLESİNDEN ÜST ÜSTE BAŞARI

Sumı’de başlayan ve üç gün süren Ukrayna Salon Atletizm Şampiyonası’nın ilk gününde yapılan müsabakalarda 13 milli atlet sahne aldı. Yarışmalarda altı Türk atlet de finale yükseldi.

200 metre erkekler finalinde Oğuz Uyar, 21.42 ile şampiyonluğu kazanırken, üç günlük şampiyonadaki ikinci madalyasını aldı. Oğuz, ilk gün de 60 metrede U23 kategorisinde ikinci oldu.

Ukrayna Salon Şampiyonası’nın ikinci gününde 400 metrede İlyas Çanakçı ilk sırayı almayı başardı. İkinci günün finallerinde İlyas Çanakçı ipi göğüslerken, Buse Savaşkan da yüksek atlama U23 kategorisinde ikinci oldu. 800 metre U23’te ise Murat Yalçınkaya birinci, Mevlüt Aras ikinci oldu.

1500 metre kadınlarda Burcu Subatan, 4:21.32 ile ikinci olurken, erkekler finalinde Ramazan Barbaros 3:56.98’lik dereceyle yarışı yedinci sırada noktaladı.

KIYİV BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN TEBRİK

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliğinin Twitter’dan yapılan bir paylaşımla Türk sporcular tebridk edildi. Büyükelçiliğin paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Bu hafta Sumı’da düzenlenen Uluslararası Ukrayna Salon Şampiyonası’na katılarak farklı alanlarda derece alan Atletizm Milli Takım kafilemizle gurur duyduk.
Milli Atlet Tuğba Danışmaz, Üçadım Atlama’da 13.83m ile U23 ve Büyüklerde 1’inci olurken kendisine ait olan U23 ve Büyükler Salon Türkiye Rekorlarını da Sumı’da yeniledi.”