Milletvekili Turan Aydoğan'dan İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneğine ziyaret

Haberler
Ömer Cihad Kaya
20 Mayıs 2019, 12:16
Ömer Cihad Kaya
20 Mayıs 2019, 12:16

İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneği, 19 Mayıs 2019 günü, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili Turan Aydoğan’ı ağırladı.

Milletvekili Aydoğan, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı ile işgal altındaki Kırım hakkındaki görüşlerini ifade etti. İsmail Gaspıralı isminin önemli bir isim olduğunu dilde, fikirde, işte birlik ülküsünün bir çok şeyi ifade ettiğini vurgulayan Aydoğan, hiçbir topluluğun geçersiz nedenlerden dolayı yaşadıkları topraklardan başka coğrafyalarda yaşamaya zorlanamayacağını belirtti. Kırım Tatarlarının sürgüne maruz kalmasının suç olduğu ve ayrıca insanlık ayıbı olduğu mesajını verdi.

Sovyetlerin uygulamaya geçirdiği 18 mayıs 1944 sürgününün de, tarih ve hukuk boyutundan araştırılması ve yargılanması gerektiğini aktardı.

İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneği ziyareti kapsamında, 18 mayıs 1944 sürgünü ve soykırımında hayatını kaybedenleri rahmetle anan Aydoğan, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da baskı ve zulümlerin hala sürdüğünü
de hatırlattı.

CHP milletvekili Turan Aydoğan ayrıca, meclis oturumunda Kırım konusunu ve yaşananları kürsüye taşıyarak dile getireceğini ifade etti.