Milletlerarası anlaşmalar Resmi Gazete'de yayımlandı

Haberler
Ozan Barış Erim
02 Temmuz 2020, 11:39
Ozan Barış Erim
02 Temmuz 2020, 11:39

Türkiye’nin, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi, Namibya ve Kosova ile ayrı ayrı imzaladığı anlaşmalara dair kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

DSÖ İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

Resmi Gazete‘de yer alan bilgiye göre, 1 Nisan 2020’de imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Arasında İki Yıllık İşbirliği Anlaşması 2020-2021’in onaylanmasına ilişkin karar bildirildi.

İmzalanan anlaşma ile birlikte 2020-2021 için taraflar arasında bir iş birliği çerçevesi sağlanacak ve gerekli noktalarda karşılıklı anlaşmayla iki yıllık süre içinde revize edilebilecek.

NAMİBYA’YA SAĞLIK YARDIMI

Ankara’da 30 Nisan 2020’de imzalanan Türkiye Cumhuriyeti ile Namibya Cumhuriyeti Hükumeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşmanın yürürlüğe girmesine ilişkin karar da Resmi Gazete’de yayımlandı. Anlaşmanın içeriğine göre, Türkiye, Namibya’ya iyi niyet jesti olarak 30 bin N95 maske, 60 bin üç katlı maske ve 20 bin koruyucu tulum hibe edecek.

AMBULANS HİBE EDİLECEK

Bunun dışında, Ankara’da 16 Haziran’da imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kosova Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşmanın yürürlüğe girmesine ilişkin karar yayımlandı. Buna göre, Türkiye, Kosova’ya Mamuşa Belediyesi tarafından kullanılmak üzere bir adet tam donanımlı acil ambulansı hibe edecek.