Mıkolayiv bölgesinde savaşın başından bu yana 300'den fazla sivil hayatını kaybetti

Güncel
Anife Bilal
07 Haziran 2022, 18:17
Anife Bilal
07 Haziran 2022, 18:17

Rusya’nın yoğun saldırılarına uğrayan ve çatışmaların devam ettiği Ukrayna’nın Mıkolayiv bölgesinde, 24 Şubat’tan bu yana Rus saldırılarında 300’den fazla sivil hayatını kaybetti. 

Mıkolayiv Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Vitaliy Kim, bugün düzenlenen basın toplantısında her gün Rus saldırılarına maruz kalan bölgedeki durum ile ilgili bilgi verdi. Kim, Rusya’nın Ukrayna’ya geniş çaplı işgal saldırısı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana, Mıkolayiv bölgesinde Rus saldırılarında 300’den fazla sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. Kim, “Savaşın başından bu yana 300’den fazla kişi, dünkü füze saldırısında ise 2 kişi hayatını kaybetti” dedi.

Mıkolayiv Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı, Rus ordusunun saldırıları nedeniyle yaklaşık 3 ayda, bölgede 3 bin 700’den fazla altyapı ve sivil tesisinin zarar gördüğünü veya tamamen yok edildiğini aktardı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.