Mike Pompeo'dan Mesut Özil'e "Doğu Türkistan" desteği

19 Aralık 2019, 00:42

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Doğu Türkistan’da Çin’in toplama kampları eliyle Uygur Türklerine yönelik baskı ve asimilasyon politikalarına dikkat çekmesiyle gündeme gelen Mesut Özil’e destek verdi.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Pompeo, Arsenal’de oynayan Türk futbolcu Mesut Özil’in Çin tepkisini paylaşarak, Türk futbolcuya destek verdi.

Pompeo, söz konusu paylaşımda, “Çin Komünist Partisi’nin propaganda kuruluşları Mesut Özil’i ve Arsenal’i tüm sezon boyunca sansürleyebilir fakat hakikat üstün gelir. Çin Komünist Partisi Uygurlara ve diğer dini azınlıklara yönelik ağır insan hakları ihlallerini saklayamaz.” ifadelerini kullandı.

MESUT ÖZİL’DEN “DOĞU TÜRKİSTAN” TEPKİSİ

Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine ve buna sessiz kalan Müslüman dünyasına tepki gösteren Mesut Özil’in uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandıran paylaşımı şu şekildeydi:

“Ey Doğu Türkistan… Ümmetin kanayan yarası… Eziyetlere direnen Mücahid ve Mücahideler topluluğu… Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı mü’minler… Kuran’lar yakılıyor… Camiler kapatılıyor… Medreseler yasaklanıyor… Din alimleri birer birer öldürülüyor… Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor… Onların yerine Çinli erkekler ailelerine yerleştiriliyor… Tüm bunlara rağmen… Ümmeti Muhammed suskun… Sesi çıkmıyor… Müslümanlar sahiplenmiyor… Bilmezler mi ki, zulme rıza zulümdür… Hz. Ali ne güzel demiş; ‘Zulme engel olamıyorsanız, onu herkese duyurun!’ Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar haftalardır, aylardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur… Bilmezler mi ki, yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle… Şüphesiz ki, Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır…”

ABD
Doğu Türkistan
MİKE POMPEO
Bunlara da bakın: