Mihail Saakaşvili yeniden Ukrayna vatandaşı

Güncel
Anife Bilal
28 Mayıs 2019, 17:53
Anife Bilal
28 Mayıs 2019, 17:53

Mihail Saakaşvili’nin Ukrayna vatandaşlığını geri aldığı bildirildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, 2018’in Şubat ayında Ukrayna’dan sınır dışı edilen eski Gürcistan Cumhurbaşkanı, eski Odesa Valisi, “Yeni Güçler Hareketi” (Ruh Novıh Sil) lideri Mihail Saakaşvili’ye Ukrayna vatandaşlığını geri verdi.

SINIR DIŞI EDİLMİŞTİ

Mihail Saakaşvili, Temmuz 2017’de ABD’de bulunduğu sırada, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun imzaladığı kararnameyle vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Saakaşvili’nin 10 Eylül’de Polonya üzerinden Ukrayna sınırından ülkeye girme çabasına Anavatan Partisi lideri ve eski Başbakan Yuliya Timoşenko ile bazı milletvekilleri destek olmuştu.

Saakaşvili’nin sınır kapısından geçişine müsaade etmeyen Ukrayna sınır görevlileri ile sınırda toplanan bazı gruplar arasında tartışma çıkmış, ardından aynı grup tarafından sınır kapısı kırılarak Saakaşvili’nin ülkeye pasaport kontrolü olmadan girişi sağlanmıştı.

UKRAYNA’YA GİRİŞİ YASAKLANMIŞTI

11 Eylül 2017 tarihinde Saakaşvili’nin avukatı Lviv bölgesindeki Devlet Göç Servisi’ne başvurarak onun için siyasi sığınma talep etmişti. Saakaşvili’nin ilgili talebi reddedildi.

Ukrayna’da yasa dışı olarak bulunan Saakaşvili, 12 Şubat 2018 tarihinde Ukrayna’dan sınır dışı edilmişti. Daha sonra Saakaşvili’nin 13 Şubat 2021 tarihine kadar Ukrayna’ya girişinin yasaklandığı bildirilmişti.