Midilli'de göçmenler kötü şartlara isyan etti

Güncel
Ozan Barış Erim
04 Şubat 2020, 17:19
Ozan Barış Erim
04 Şubat 2020, 17:19

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda, iltica işlemlerinin yavaş ilerlemesi ve kamplardaki kötü yaşam koşullarını protesto eden göçmenlerle polis arasında arbede yaşandı.

Göçmenlerin bulunduğu Moria kampı önünde toplanan yaklaşık 2 bin göçmen, Midilli’nin merkezine yürümek istedi. Polis engeliyle karşılaşan göçmenler ile polis arasında arbede yaşandı. Yunan polisi, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göstericilere, ses bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Yerel basında çıkan haberlere göre, polis barikatını geçmeyi başaran bazı göçmenler, Midilli şehir merkezindeki tiyatro binasının önüne çadır kurdu.

TAKVİYE GÜÇ İSTEDİLER

Midilli Adası Polis Memurları Birliği, yaptığı açıklamada, göç meselesi konusunda polisin üzerine çok fazla sorumluluk yüklendiği belirtilerek adaya takviye güç istendi. Açıklamada, “Midilli Adası’nda görev yapan polislerin ve Midilli halkının sabrı tükenmek üzere. Bunu son yıllarda yoğun bir şekilde görüyor ve deneyimliyoruz. Ada’daki polis merkezine acilen takviye yapılarak personel sayısının arttırılması gerekiyor.” ifadesi kullanıldı.