Miçotakis: Türkiye ile ilişkilerde zorluklar vardı, hala var ve var olacak

06 Aralık 2019, 17:51

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Yunan halkını temin ederim ki Türkiye ile ilişkilerde zorluklar vardı, halen var ve var olacak. Ancak iki tarafta da iyi niyet olduğunda bunlar aşılabilir.” diye konuştu.

İngiltere’nin başkenti Londra’da NATO liderleri toplantısı için bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin Yunan basınına konuştu. Miçotakis, “Son dönemde Türkiye’nin hareketlerinden kaynaklanan tüm meseleleri masaya yatırdığını” belirterek, “Bunlarla ilgili farklılıklar kaydedildi. İki taraf, savunma bakanlıklarının güven artırıcı önlemlerle ilgili görüşmelerinin devam etmesi konusunda anlaştı.” dedi.

MİÇOTAKİS, YAPILAN GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN DIŞ POLİTİKA YÜKSEK KONSEYİNİ TOPLADI

Miçotakis görüşmeyle ilgili Yunan siyasi parti liderlerini bilgilendirmek üzere Dış Politika Yüksek Konseyinin acilen toplanması talimatını verdiğini belirterek, “Yunan halkını temin ederim ki Türkiye ile ilişkilerde zorluklar vardı, halen var ve var olacak. Ancak iki tarafta da iyi niyet olduğunda bunlar aşılabilir.” diye konuştu. Türkiye ve Libya arasında Akdeniz’de yetki alanları sınırlandırmasına ilişkin imzalanan anlaşmaya da öne süren Miçotakis, uluslararası hukuku ihlal eden uluslararası anlaşmaların, NATO’nun iş birliği ilkesiyle bağdaşmadığını savundu.

Bunlara da bakın: