MH17 davası: Kıyiv mahkemesi, baş şüpheliyi serbest bıraktı

Güncel
Anife Bilal
05 Eylül 2019, 15:59
Anife Bilal
05 Eylül 2019, 15:59

Kıyiv Temyiz Mahkemesi, 2014’te Ukrayna’nın doğusundaki Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesi soruşturması çerçevesinde, tutuklanan Vladimir Tsemah’ı duruşmalara katılma zorunluluğu koyarak tutukevinden çıkarma kararı aldı.

Basına yansıyan haberlere göre, Tsemah’ın adı, Rusya’nın Ukraynalı siyasi tutsaklar karşılığında iade edilmesini istediği vatandaşlar arasında bulunuyor.

Duruşmadan sonra savcı Oleg Peresada, serbest bırakılan Tsemah’ın hayatının tehlikede olabileceğini belirterek, “Özellikle MH-17 faciasının soruşturulması çerçevesinde, Tsemah’a karşı büyük bir ilgi gösteriliyor. Mahkemede onun bu davada gerçeği öğrenme konusunda çok önemli bir unsur olduğu belirtilmişti. Kuzey komşumuzun kendisi için tehlikeli olan insanları acımasız bir şekilde ortadan kaldırabileceğini biliyoruz.” diye konuştu.

AVRUPALI MİLLETVEKİLLERİNDEN TSEMAH’I TAKAS LİSTESİNE DAHİL EDİLMEMESİNİ İSTEDİ

Öte yandan, Avrupa Parlamentosundan 40 milletvekili de dün, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’e yazdıkları mektupta, MH17 davası çerçevesinde tutuklanan Tsemah’ın takas listesine dahil edilmemesini istedi.

Mektupta, Tsemah’ın, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki Rus yanlısı güçlerin hava savunma birlikleri komutanı olarak görevini yaptığı dile getirildi. Söz konusu mektupta, Rus Buk füzesi tarafından Ukrayna’nın doğusunda düşürülerek; 298 kişinin ölümüne neden olan MH17 faciasının soruşturulduğu davada ana şüpheli olduğuna dikkat çekildi.

Avrupalı milletvekilleri, MH17 faciasını soruşturan Ortak Araştırma Grubunun (JIT) Tsemah’ın ifadesini almasının soruşturma için büyük bir önem taşıdığını belirtti.

MH17 FACİASI

Bilindiği üzere, Ukrayna’nın doğusunda 17 Temmuz 2014 tarihinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgede, düşürülen MH17 sefer sayılı uçakta bulunan 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı. Ülkede, 2014’te Amsterdam-Kuala Lumpur seferi sırasında Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağın, Rus yapımı BUK füzesiyle vurulduğu bildirilmişti.

İngiltere’deki “Bellingcat” adlı sivil araştırma platformu, Malezya uçağının düşürülmesini inceleyerek uçağı vuran füze sisteminin Rusya’ya ait olduğuna dair kanıtları yayınlamıştı.

Ukrayna, Hollanda, Avusturya, Belçika ve Malezya’dan temsilciler, 20 Eylül’de MH17 uçağı faciasının soruşturulması konusunda iş birliği anlaşması imzalamıştı.