İbrahim Kalın: Rusya-Ukrayna müzakereleri olmayabilir, saldırılar artabilir

Güncel
Ömer Kaya
02 Mart 2022, 02:30
Ömer Kaya
02 Mart 2022, 02:30

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk’te katıldığı yayında Rusya’nın Ukrayna’yı topyekün işgali ve saldırı girişimini değerlendirdi. Kalın, Rusya’nın gerçekçi olmayan talepleri olduğunu kaydederek, sürece ilişkin, “Gördüğüm tablo çok umut verici değil” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakere konusuyla ilgili, “Müzakerelerin birkaç gün sonraya alınacağı bilgisi var. Heyetler yarın büyük ihtimalle toplanamayacak. Korkum askeri saldırıların artacağı yönünde” açıklamasında bulundu. Kalın ayrıca, “Savaşı devam ettirirlerse bu Rusya için de büyük felaket olur. Rus ekonomisi aylar içerisinde felç olacak. Bu sonuçları dikkate almak zorundalar” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile beraber dünya kamuoyu bu sürece odaklandı. Ukrayna’nın Rus işgaline karşı direnişi devam ederken, Ukrayna’ya Rusya’nın hava saldırıları da devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, savaşa ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalın, “Rusya’nın gerçekçi olmayan talepleri var. Kırım’ın tanınması gibi, Ukrayna’nın silahsızlandırılması gibi. Bizim açımızdan bakıldığında da bunlar kabul edilebilir talepler değil. Odaklandığımız yer bu savaşın sona ermesi. Müzakere masasından ateşkes kararı çıkması, bir insani koridor oluşturulması” değerlendirmesini yaptı. Öte yandan Kalın, Rusya ile diyalog kanalının açık tutmak için yaptırım planlamadıklarını açıkladı. Kalın açıklamasında şunları ifade etti:

“TABLO HİÇ İÇ AÇICI DEĞİL”

Savaş kararına kadar bu konular gündeme getirildi ama bir yere bağlanamadı. Bunun sonucunda da Rusya böyle bir aksiyon aldı. Bunun teknik olarak bir savaş olduğunu söyledik. Rusya tarafında daha büyük sorumluluk alması gerekiyor. Çabalarımız bu yönde yoğunlaştırıyoruz. Karamsar olmak istemiyorum ama gördüğüm tablo çok umut verici değil. Bu gece ve yarın yaşanacaklar, tablonun çok iç acıcı olmadığını gösteriyor.

Putin’in asıl amacı Ukrayna değil. Batı’yla daha büyük bir pazarlık yapmak istiyor. Ukrayna üzerinden eline yükseltmeye çalışıyor. Bir ülkenin işgal edilmesi haklı ve meşru değil. Biz burada Rusya ile köprüleri atmadan, Ukrayna’ya da destek olarak ve Batı’yla iletişim sürdürerek devam ediyoruz. Önümüzdeki on yıllarda bu konular bizi meşgul etmeye devam edecek. Bunun temelinde de Rusya ile Batı arasında kurulması gereken kazan-kazan ilişkisi.

Biz Rusya ile bu ilişkiyi geliştirdik. NATO üyesiysek Rusya ile bu ilişkiye girmeyelim demedik. Bizim de Rusya ile itilaf ettiğimiz konular var. Suriye’de Libya’da anlaşamıyoruz. Kırım’ın ilhakını tanımıyoruz. Ama bu bizi soğuk savaşa götürmedi. Bu sorunların diplomasiyle çözüleceğini gösterdik.