Mersin Ülkü Ocaklarından, Kırım Tatar Sürgünü anması

20 Mayıs 2020, 14:57

Mersin Ülkü Ocakları, 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgününü andı.

Mersin Ülkü Ocaklarının “Bunları Biliyor Musunuz? adlı eğitim programının ilk bölümünde 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü konusu işlendi. Ayrıca programın sonunda sürgün kurbanları anıldı ve “Unutmadık, unutmayacağı” mesajı verildi.

Video ile birlikte bir de mesaj yayımlayan Mersin Ülkü Ocakları, “Bu vesile ile, sene-i devriyesinde sürgün sırasında ve sonrasında kaybettiğimiz soydaşlarımızı rahmet ile anıyoruz.” diye bildirdi.

Bunları biliyor musunuz? – Kırım Sürgünü

"BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?"18 Mayıs 1944 Kırım SürgünüMersin Ülkü Ocakları İl – İlçe Eğitim Birimlerimiz tarafından hazırlanan "Bunları Biliyor Musunuz?" başlıklı bilgilendirici eğitim faaliyetlerimizin ilki "18 Mayıs Kırım Sürgünü" videomuzla sizlerleyiz.Bu vesile ile, sene-i devriyesinde sürgün sırasında ve sonrasında kaybettiğimiz soydaşlarımızı rahmet ile anıyoruz.

Опубліковано Mersin Ülkü Ocakları Понеділок, 18 травня 2020 р.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ
Mersin Ülkü Ocakları
Bunlara da bakın: