Merkez Bankasından kur açıklaması: Öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir

Ekonomi
Ömer Kaya
25 Mart 2019, 09:48
Ömer Kaya
25 Mart 2019, 09:48

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, son bir haftada kur piyasalarında görülen artış hakkında bir açıklama yaptı.

Merkez Bankasının gerçekleştirdiği “piyasa gelişmelerine ilişkin basın duyurusu”nda, “Ülkemiz ekonomisine ilişkin makro göstergeler koordineli politika adımlarının etkisiyle dengelenme sürecinin devamına işaret etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası’nın piyasalarda öngörülmeyen bir durumun olmadığını vurguladığı duyurusu şu şekilde:

“Öncü veriler ilk çeyrekte yurt içi talepte ılımlı bir toparlanmanın gerçekleştiğini göstermektedir. Mal ihracatı ve turizm talebindeki güçlü seyirle birlikte net ihracat büyümeye yüksek katkı vermektedir. Bu çerçevede cari dengedeki iyileşmenin hızlanarak sürmesi beklenmektedir. Diğer taraftan, Merkez Bankası rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıl finansal piyasalarda yaşanan oynaklıklar sonrasında rezervlerde artış trendi gözlenmiştir.

“Brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmalar ise olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklanmakta olup öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir.

“Finansal piyasalarda gözlenen oynaklıklar ve sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmekte olup para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçlar, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edilecektir.”