Merkez Bankası politika faizini düşürdü

Ekonomi
Ömer Kaya
16 Aralık 2021, 18:32
Ömer Kaya
16 Aralık 2021, 18:32

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, politika faizini düşürme kararı aldı. Bu kapsamda Merkez Bankası, yüzde 15’ten yüzde 14’e indirme kararı aldı.

Merkez Bankası, merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, politika faizini yüzde 15’ten yüzde 14’e indireceğini kaydetti. Bankanın son dört toplantısında toplamda 500 baz puanlık indirim yapıldı.

Öte yandan, Türk Lirası’ndaki sert değer kaybı ve enflasyondaki artış sürerken; Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam edeceği belirtildi. Öte yandan, dolar/TL ve euro/TL’de artış devam ediyor.

MERKEZ BANKASINDAN POLİTİKA FAİZİ KARARI

Merkez Bankasının faiz kararına ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Karar metninde şu ifadeler yer aldı:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 14’e indirilmesine karar vermiştir. Salgında yeni varyantlar nedeniyle kapanma tedbirlerinin ve seyahat kısıtlamalarının yeniden başlaması, küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizlikleri artırmaktadır.
Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.